Yatırım yapmaya başla!

Almanya’nın İşsizliği 2019 Aralık’ta Artarak %4,9’a Çıktı

Almanya'nın 2019 yılı Aralık ayına ilişkin mevsimsellikten arındırılmamış işsizlik rakamları %0,1 puan yükselerek %4,9 oranına çıktı.
Almanya’nın İşsizliği 2019 Aralık’ta Artarak %4,9’a Çıktı

Almanya Federal İş Ajansı (BA) tarafından oluşturulan veriler, 2019 yılının Aralık ayına ilişkin işsizlik rakamlarını açıkladı. Buna göre, Almanya’da belirtilen dönemdeki mevsimsellikten arındırılmamış işsiz sayısı bir önceki ay olan Kasım’a kıyasla 47 bin civarında arttı. Böylelikle 2019’un Aralık ayı itibarıyla Almanya’daki mevcut işsiz sayısı 2 milyon 227 bine yükseldi. Söz konusu dönemde mevsimsellikten arındırılmamış işsizlik de %0,1 yükseliş kaydetti ve bu artışla birlikte %4,9 oranında belirlendi.

Euro Bölgesi’nin en güçlü ekonomisi olarak nitelendirilen Almanya’daki işsiz sayısı 2019’un son ayında bir önceki yıl olan 2018’in aynı ayına kıyasla 18 bin daha fazla oldu.

İşsizlik Geçen Yıla Göre ArttıVerileri açıklayan BA, 2019 yılında ülkede bulunan ortalama işsiz sayısının bir önceki yıla göre 73 bin azalış kaydettiğini ve 2 milyon 267 bine gerilediğini duyurdu. Ülkenin Federal İş Ajansı Başkanı Detlef Scheele, 2019 sonunda ülkedeki iş gücü piyasasının ciddi anlamda istikrarlı bir tablo çizdiği yorumunda bulundu. Bunun yanında piyasada ekonomik anlamda daralma sinyalleri görülebileceği konusunda uyardı.

Almanya Federal İstatistik Ofisi (Destatis) tarafından açıklanan geçici veriler ise ülkedeki toplam istihdamın Kasım ayında 2018 yılının aynı ayına kıyasla %0,7 oranında arttığını ve bu artışla birlikte 45 milyon 477 bin kişi seviyesine çıktığı öğrenildi.

Yine Destatis’in dün açıkladığı veriler ışığında Almanya’da 2019 yılı boyunca istihdamın rekor seviyelere ulaştığı öğrenildi.

İstihdam Rekor Seviyelere UlaştıÜstelik bu ülke için oldukça sıkıntılı geçen bunalım dolu bir ekonomik döneme rağmen gerçekleşmişti. Ülkede iş sahibi olan vatandaş sayısı söz konusu dönemde %0,9’a denk gelen 402 bin artışla 45,3 milyona çıkmıştı. Bu dönemde ekonomik büyüme seviyesi %1,2 idi.

Verilerin ardından gelen açıklama, iş gücü piyasasında meydana gelen bu canlanma gelişmiş sosyal güvenlik önlemlerine ve daha yüksek ücretle daha iyi imkanlı iş bulma konusunda ilerleme kaydedildiğinin bir göstergesiydi. Ayrıca ülkedeki istihdam artışının bu yıl yavaşlamasının beklendiği belirtildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum