Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Almanya İş İklimi Endeksi Aralık’ta 92,1’e Çıkarken İmalattaki Artış Öne Çıktı

Alman yöneticiler arasındaki duyarlılık iyileşirken Ifo iş iklimi endeksi Kasım’daki 90,1’den Aralık’ta 92,1’e yükseldi. Detaylar aşağıda;
Almanya İş İklimi Endeksi Aralık’ta 92,1’e Çıkarken İmalattaki Artış Öne Çıktı

Ifo tarafından açıklanan rapora göre Alman yöneticiler arasındaki duyarlılık iyileşti. İfo İş İklimi Endeksi Kasım’daki 90,9 puandan Aralık’ta 92,1 puana yükselirken şirketlerin mevcut iş durumlarından daha memnun oldukları görüldü.

Aynı zamanda önümüzdeki altı ay için de daha az şüpheli oldukları anlaşıldı. Ifo; “kilitlenme belirli sektörleri sert bir şekilde vururken, genel olarak Alman ekonomisi direnç gösteriyor” ifadeleriyle dikkat çekti.

Bununla birlikte Ifo geçtiğimiz gün yayımladığı son görünüm raporunda yeni kilitleme vurgusuyla 2021 büyüme tahminini yüzde 5,1’den yüzde 4,2’ye düşürmüştü.
Almanya Büyüme Tahmin
Kaynak: Ifo

Bugünkü rapora dönüldüğünde imalatta endeks belirgin bir şekilde yükselirken mevcut durumla ilgili değerlendirmeler Ocak ayından bu yana en yüksek seviyesine çıktı. Önümüzdeki altı aya ilişkin iyimserlik de gözle görülür şekilde arttı. Bu gelişme özellikle kimya endüstrisi ve makine mühendisliğinden kaynaklandı.

Hizmet sektöründe, iş ortamı göstergesi bir şekilde toparlandı. Şirketler mevcut durumlarından daha memnun kaldılar. Beklentileri de biraz daha az karamsardı. Bu gelişme büyük ölçüde nakliye ve lojistik şirketleri ve gayrimenkul faaliyetleri sayesinde oldu. Ancak krizin hala tur operatörlerine, konaklama hizmetlerine ve yaratıcı sanatçılara zarar verdiği eklendi.

Ticarette iş ortamı iyileşirken şirketlerin mevcut durumlarına ilişkin değerlendirmeleri ve beklentileri kesinlikle daha olumluydu.
Almanya İş İklimi Endeksi Aralık’ta 92,1’e Çıktı
Kaynak: Ifo

Bu göstergelerin yükselişi, öncelikle imalat sektörüne hizmet veren toptancılardan kaynaklandı. Perakendede mevcut durum iyileşirken beklentiler gölgelendi. İnşaatta iş ortamı endeksi değişmedi. Mevcut duruma ilişkin değerlendirmeler daha olumlu olurken, önümüzdeki altı yıla ilişkin karamsarlık arttı.

İmalat, hizmet sektörü, ticaret ve inşaat sektörlerindeki işletmelerden alınan aylık yaklaşık 9 bin yanıta dayanan iş ortamı anketi, genel anlamda yükseliş eğilimi gösterdi. En güçlü toparlanma imalatta olurken, hizmet sektörü ve ticaret de iyileşti. İnşaat ise değişmeden kaldı.

Ay ortasında açıklanan öncü PMI verileri de Alman fabrika büyümesinin beklenenden daha güçlü olduğunu ve ekonominin Aralık ayında süregelen direnç gösterdiğini ortaya sermişti.
Almanya PMI Aralık
KAYNAK: IHS Markit

Çünkü imalatın gücü, kilitleme tedbirlerinden olumsuz darbe alan hizmetlerdeki zayıflığı dengelemişti. Diğer taraftan Almanya’nın iş iklimi endeksi üzerine konuşan ekonomist Carsten Brzeski; “Bugünün Ifo endeksini yorumlamak, geçen Pazar günü ülkenin sıkı bir şekilde kilitlendiğinin duyurulmasından önce ve sonra anketi doldurmak mümkün olduğundan, kolay değil” dedi.

Dolayısıyla daha yüksek Ifo okumalarının muhtemelen yeni kilitleme önlemlerinden ziyade, haberler ve aşının kullanıma sunulması hakkında daha fazla bilgi verdiğini savundu. Yılın başında tüm ekonominin kış uykusuna geçeceğini öngören Brzeski; “imalat ve inşaat sektörünün şimdiye kadarki güçlü performansı bu daralmayı çok ılımlı hale getirse de dördüncü çeyrekte çift düşüş kaçınılmaz görünüyor” diyerek devam etti:

 “Bahara gelindiğinde, aşının yaygınlaşması hız kazanmalı ve daha iyi hava koşulları, kısıtlayıcı önlemleri önemli ölçüde kolaylaştırmaya ve dolayısıyla ekonomiyi desteklemeye yardımcı olmalı. Ayrıca devam eden mali ve parasal canlanma ve gelişen küresel ekonomi, 2021 boyunca Alman ekonomisini desteklemeli ve fayda sağlamalıdır.”Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum