Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Almanya İmalat PMI Eylül Ayında 58,4 Seviyesine Geriledi

Almanya'nın Eylül ayına ilişkin İmalat PMI verileri, 58,4 seviyesine gerileyerek 8 ayın en düşük seviyesinde gerçekleşti.
Almanya İmalat PMI Eylül Ayında 58,4 Seviyesine Geriledi

IHS Markit ve BME tarafından hazırlanan Almanya İmalat Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) anketinin Eylül ayı sonuçları yayımlandı. Buna göre; Ağustos ayındaki 62,6 seviyesinden 58,4 seviyesine geriledi. Bu rakam, 8 ayın en düşük seviyesi olarak kaydedildi.

Daha önce açıklanan öncü veriler Kompozit PMI verisi 55,3 seviyesine gerileyerek 7 ayın en düşüğünde gerçekleşmişti. Flaş imalat PMI verisi ise 58,5 ile 8 ayın en düşük seviyesinde gelmişti. Açıklanan nihai veriler, imalat sektöründeki arz sıkıntılarını yeniden ortaya çıkarttı.

İmalat PMI verisine 5 alt bileşenin hepsi olumsuz etki yaparken, çktı endeksi arka arkaya üçüncü ayında da düşüş gösterdi.
Almanya İmalat PMI Çıktı Endeksi Düşüş
Kaynak: Markit Economics

Temmuz ayında büyüme bölgesine geçen çıktı endeksi, üçüncü ayında da geriledi. Ankete katılan bir dizi firma, üretimin malzeme eksikliği nedeniyle kısıtlandığını ifade etti. Aynı zamanda Eylül ayı anketinde dikkate değer bir yavaşlama da görüldü. Yeni sipariş büyüme oranında 15 ayın en zayıf sonucu elde edildi.

Çoğu otomotiv sektöründe olmak üzere bazı firmalar, kapasite kısıtlamaları ve tedarik sorunlarının daha fazla iş üstlenmelerini engellediğini bildirdi. Yeni siparişlerdeki yumuşamanın yüksek fiyatlardan kaynaklandığı da ifade edildi.

Üreticiler, Eylül ayında anket tarihinin en hızlı oranlarından birisi olarak ortalama fabrika kapısı ücretlerini de artırdı. Çıktı fiyat enflasyonu ise Ağustos ayından bu yana hafif yükseliş gösterdi. Ücretlerini yükselten şirketler, bunun daha yüksek maliyetlere bağladı. Malzemeler ve bileşenler için ödenen ortalama fiyatların, arz ve talep arasındaki yaygın dengesizliği yansıttığı söylendi. Ayrıca üçüncü çeyrek sonunda keskin yükselişin devam ettiği de belirtildi.

İstihdam hızındaki azalmanın, yalnızca üretimdeki yavaşlamayı ve yeni sipariş büyümesini yansıttığı açıklandı. Ayrıca önümüzdeki yıl için büyüme beklentilerinin azalmasını da yansıttığı görüldü. İş güveni ise tarihsel standartlara göre yüksek kalmaya devam etti. Ancak iyimserlik derecesinin Haziran’daki rekor seviyesinden, 2020 Ağustos seviyesinin daha altına gerilediği ifade edildi.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum