Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Almanya’nın İmalat PMI Verileri 43.1 Puan ile Sektörde Daralma Sinyalleri Verdi

Euro Bölgesi'nin en güçlü ekonomisine sahip Almanya'nın imalat PMI Temmuz ayında daralarak son 7 yılın en düşüğüne geriledi.
Almanya’nın İmalat PMI Verileri 43.1 Puan ile Sektörde Daralma Sinyalleri Verdi
Yorum

Dün Avrupa Merkez Bankası (AMB) tarafından yayımlanan Banka Kredileri Raporu yayımlanmış, 144 bankanın katıldığı bu raporu ardından Euro Bölgesi’nde yer alan bankalar kredi standartlarında sıkılaşmaya yönelmişti. 2019 yılının ikinci çeyreği için firmalar ve hanehalkını kapsayacak bu rapor, şirket kredilerine dair bilgileri de içeriyor.

19 ülkenin üyesi olduğu Euro Bölgesi’nin en büyük ekonomisine sahip Almanya, bugün imalat PMI verileriyle gündeme geldi. Bu ay 43.1 puan ile sektörde daralma sinyali veren veriler böylelikle Son 7 yılın en düşük seviyesini gördü.

Almanya’da özel sektörün hizmet sektörünün desteğiyle büyüme kaydedebildiği görülürken, hizmet sektöründeki güçlü seyir imalatın negatif görünümünü dengelemeyi sağladı.

Almanya Hizmet Sektöründeki Güçlü Seyir İmalatın Negatif Görünümünü DengelediSöz konusu veriler Çarşamba günü IHS Markit tarafından açıklanmıştı. Buna göre Almanya’da imalat sektörüne ait satın alma yöneticileri endeksi olarak bilinen PMI verileri bu ay 45.2 oranındaki beklentilerin altında kalarak 43.1 puan olarak kaydedildi. Sert daralmayı gösteren bu verilerle sektördeki veriler 7 yılın en düşüğüne indi.

IHS Markit ekonomisti Phil Smith, ülkenin imalat sektörünün Temmuz ayında daha kötüye gittiğini açıklarken, açıklanan verilerin resesyon riskini artırdığına vurgu yaptı. Smith, güçlü hizmet sektörü sayesinde Almanya’nın şimdilik ayakta kalabileceğini aktarırken hizmet sektöründeki şirketler arasındaki endişelerin arttığını açıkladı.

Almanya’nın hizmet sektörü PMI verileri bu ay 55.3 olan beklentinin üzerinde bir rakamla 55.4 seviyesinde gerçekleşti. 50 ve üzeri seviyeler büyüme anlamına gelirken, bu seviyenin altı sektörde daralma anlamına geliyor.

Almanya'nın Hizmet Sektörü PMI Verileri Beklentinin Üzerinde GerçekleştiVerilere bakıldığında Fransa imalat PMI da Temmuz ayında 50 puan elde etti ve sınırdaki seviyesiyle sektörü uyardı. Söz konusu ülkenin bir önceki aya ilişkin imalat göstergesi ise 51.3 idi. Geçen yılın aynı döneminde bu rakamın 53.5 olduğu öğrenildi.

Öte yandan Euro Bölgesi’nin imalat PMI verileri de Temmuz’da daralma eğilimine girdi. Yine IHS Markit verilerinden alınana bilgiye göre bölgenin puanı 46.4 seviyesi ile sektörde daralmayı gösterdi. Beklenti ise 47.7 seviyesindeydi.

Hizmet sektörü göstergesi Euro Bölgesi’nde bu ay 53.3 seviyesine indi ve beklentileri karşılamış oldu.

Hizmet Sektörü Göstergesi Euro Bölgesi'nde 53.3 Seviyesine İndiBileşik PMI verileri ise bu ay 52.2 oranındaki ortalama beklentisinin altında kalarak 51.5 seviyesinde gerçekleşti. Yeni siparişlerin 51.5’ten 50.3’e gerilediği ortaya çıktı. Söz konusu veriler diğer verilerle karşılaştırıldığında Almanya’nın imalat sektöründe 7 yılın en düşüğünün görürken, Fransa’nın imalat göstergesi 50 ile sınır seviyesinde gerçekleşti.

Almanya’da bu durumun gelişmesiyle birlikte 10 yıl vadeli hazine tahvilleri kazancını artırmaya yöneldi. Söz konusu tahvillerin faizi PMI verileriyle düşüşünü devam ettirdi ve -%0.391’e kadar geriledi.  Tüm bunlarla birlikte dev ekonomiye sahip Almanya 2019 yılının ilk çeyreğinde %0,4 büyümüştü.

Ülkenin merkez bankası Bundesbank, ekonomide büyümeye sebep olan özel faktörlerin devam etmediği için ülke ekonomisinin yılın ikinci çeyreğinde küçülebileceğini öngörüyor. Alman ekonomistler ile Avrupa Birliği Komisyonu ise bu yıl boyunca %0,5 bir büyüme bekliyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu