Yatırım yapmaya başla!

Almanya İlk Kez Yüzde Sıfır Faizle 30 Yıllık Tahvil İhracı Gerçekleştirecek

Bazı medya kuruluşları, Almanya'nın ilk kez yüzde sıfır faiz oranı ile 30 yıllık tahvil ihracı gerçekleştireceğini söyledi.
Almanya İlk Kez Yüzde Sıfır Faizle 30 Yıllık Tahvil İhracı Gerçekleştirecek

Bugün bazı medya kuruluşları, Almanya’nın Çarşamba günü tarihinde ilk kez yüzde sıfır faiz oranı ile 30 yıllık tahvil ihracı gerçekleştireceğini bildirdiler. Londra saatiyle 10:30’da (TSİ 12:30) gerçekleşmesi beklenen tahvil satışları, Alman hükümetinin Ağustos 2025’e kadar tahvil satın alanlara faiz ödemesi yapmayacağı anlamına geliyor.

Tahvil sahipleri genel olarak hem kıymet değerini hem de varlığın ömrü boyunca faiz ödemelerini alırlar. Ancak yüzde sıfır kuponlu bir tahvil sadece geri dönülme değerine sahip olacaktır. Geçen hafta açıklanan uzun vadeli tahvilin 2 milyar Euro’luk satışının, bu sabit getirili varlıkların getirilerinin rekor seviyeye düştüğü bir zamanda geliyor.

Yatırımcıların piyasa türbülansından sıyrılmaya ve merkez bankasının gevşemesine kapitalize olmaya bakması nedeniyle birçoğu olumsuz bölgeye giriyor. Alman hükümetinin sıfır kuponlu tahvili, yatırımcıların paralarını daha uzun vadeli güvenli mal varlığına park etmeleri ve küresel belirsizlikler nedeniyle 30 yıllık bir süre boyunca nakitlerini bağlamaları için bir seçenektir.

Zorlu bir piyasa ortamında, yatırımcılar yatırımlarını riskli varlıklardan altın ve devlet tahvili gibi güvenli yerlere taşımaya, dolayısıyla talep ve fiyatları artırmaya meyillidirdler. Tahvil getirileri, fiyatlara ters yönde dönüyor ve bu nedenle olumsuzluklara yol açıyor. Bir tahvilin kupon oranı yıllık olarak ödediği faiz oranıdır, verimi ise kupon ve alım fiyatına dayalı getiri ölçüsüdür.

Almanya Durgunluk Modunda mı?

Almanya Durgunluk Modunda mı?Almanya yeni ekonomik verinin 2019 yılının ikinci çeyreğinde yüzde 0,1 oranında küçülmeye işaret etmesiyle birlikte durgunluğun eşiğine ulaştı. Ticaret savaşları ve Brexit etrafındaki belirsizliklerle birlikte yavaşlama, hükümetin mali teşvik paketi sağlama konusundaki baskılarını artırıyor.

Almanya daha önce 2015 yılının Nisan ayında 10 yıllık bir sıfır kuponlu tahvil satışı gerçekleştirmişti. Bu genellikle satışa olan ilginin yetersiz kalmasının ardından bir öfke kıvılcımı olarak görülmektedir.

Bununla birlikte Bank of America Merrill Lynch’in küresel genel stratejisi başkanı Ralf Preusser, geçen hafta yayımladığı bir notta, “Bugünün pazar ortamına ilişkin paralellikler var, ayrıca çok önemli farklılıklar var. 2015 yılında AMB, kesim oranlarını daha da ileri sürmüştü. Buna karşılık AMB, kendi depozito oranı için yeni taban belirtisi göstermeden kesintileri oranlama kapısını yeniden açmıştır,” dedi.

Ayrıca Çarşamba günü yapılacak Alman 30 yıllık tahvilin ve 28 Ağustos’taki 10 yıllık tahvilin satılmasıyla birlikte riskin, bu verim seviyelerinde Alman Maliye Bakanlığı’nın sonunda bir alıcının greviyle karşılaştırması olduğunu vurguladı. 30 yıllık Alman tahvili şu anda yüzde -0,15 getiride işlem görüyor. Diğer tüm Alman devlet tahvili getirileri de negatif bölgede bulunuyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum