Yatırım yapmaya başla!

Almanya ile Türkiye Arasında Neler Oluyor? Kriz Sonrası İlişkiler Nereye Doğru Gidiyor?

Son günlerde gündemi en çok meşgul eden konulardan birisi Türkiye ile Almanya arasında yaşanan diplomatik kriz süreci olmakta. Peki gidişat neyi gösteriyor? Ayrıntılar haberimizde…
Almanya ile Türkiye Arasında Neler Oluyor? Kriz Sonrası İlişkiler Nereye Doğru Gidiyor?

Bilindiği üzere Almanya, Türkiye ile yakın ilişkiler kuran ülkelerden birisi. Almanya’da yaşayan 3 milyona yakın Türk vatandaşı ve iki ülke arasındaki yoğun ticari ilişkiler, başka ülkeler arasındaki ilişkilere nazaran çok daha yoğun. Son günlerde ise Türkiye ve Almanya arasında sular oldukça hareketlenmiş durumda. İki ülkenin diplomatik kaynaklarından birbiri ardına sert açıklamalar gelmekte. Bundan sonraki süreçte iki ülke arasındaki ilişkilerin nasıl şekilleneceği ise merak konusu.

Büyükada’da gözaltına alınan 6 aktivistin mahkemece tutuklanması sonrasında Almanya ile Türkiye arasında ilişkiler gergin bir boyuta taşındı.

Tutuklananlar arasında Alman vatandaşının da bulunması, Alman hükümetinin tepki göstermesine neden oldu.

Alman Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel’in sert açıklamaları Türkiye kamuoyunda büyük yankı uyandırdı. Gabriel, Türkiye ile ilişkilerinin bu şekilde devam edemeyeceğini belirterek, bu yapılanların sonuçlarının karşılıksız kalmayacağını dile getirdi.

Gabriel ayrıca Türkiye’ye karşı çok sabırlı davrandıklarını ancak bunun zaman zaman zor bir hal aldığını dile getirdi. Türkiye’ye seyahat eden vatandaşları için risklerin söz konusu olduğunu söyleyen Gabriel, Alman vatandaşlarına olan seyahat tavsiyesini değiştirebileceklerini belirtti.

Alman Başbakanı Angela Merkel ise tutuklama kararını kınadıklarını belirterek, kararın tamamen haksız ve hukuksuz olduğunu söyledi. Merkel açıklamasında Türkiye’deki adalet sistemine atıfta bulunarak, yaşanan hukuksuzluklar arasında sadece bir örnek olduğuna dikkat çekti.

Angela Merkel, başta tutuklanan Alman vatandaşı Steudtner olmak üzere tutuklanan tüm aktivistler ile dayanışma içinde olacaklarını ve salıverilmeleri için tüm adımları atmaktan çekinmeyeceklerini dile getirdi.

Almanya cephesinden gelen tepkilere ise Türkiye’nin yanıtı gecikmedi. Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada Türk yargısına doğrudan müdahale içeren ve haddini aşan ifadeler kullanıldığına yer verdi.

Yapılan açıklamaları kabul edilemeyeceğini dile getiren Türk yetkililer, konunun yargıya intikal ettiğini ve Türk bağımsız yargısının kararına saygı duyulması gerektiğini belirtti.

Türkiye’den bir tepki ise Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’dan geldi. Kalın, Almanya’nın bu tavrının kendi iç siyasetine yönelik yapılmış talihsiz açıklamalar olduğunu belirtti ve “hiç kimse Türkiye’yi parmak sallayarak hizaya getirmeye çalışmasın” dedi.

Türkiye’den gelen son tepki ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan oldu. Erdoğan, açıklamasında Alman hükümetinin teröristlere destek verdiğini ifade ederek, Almanya’nın kendisine çeki düzen vermesi gerektiğini ifade etti.
Yaklaşık 3 milyon Türk vatandaşının yaşadığı Almanya, her zaman Türkiye ile yakın ilişkiler içerisinde olmuştur. Son günlerde iki taraf arasında tırmanan gerilimin, ticari ve siyasi ilişkilere ne şekilde yön vereceğini zaman gösterecektir.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum