Yatırım yapmaya başla!

Almanya İki Bankayı Birleştirme Konusunda İşe Yaramayacak Bir Evlilik için Baskı Yapıyor

Deutsche Bank ile Commerzbank’ın hükümet destekli birleşme görüşmeleri gündemin en önemli konuları arasındayken Almanya’nın işe yaramayacak bir evliliği zorladığı söylendi. Detaylara aşağıda;
Almanya İki Bankayı Birleştirme Konusunda İşe Yaramayacak Bir Evlilik için Baskı Yapıyor

Deutsche Bank ile Commerzbank’ın hükümet destekli birleşme görüşmeleri gündemin en önemli konuları arasında yer bulmuşken, Almanya’nın işe yaramayacak bir evliliği zorladığı söylendi. Ülke ulusal bir bankacılık şampiyonu yaratma fikrine takılıp kalmış gibi görünürken, bunun ABD’deki dev bankalara karşı koymanın bir yolu olarak mı düşünüldüğü, yoksa Almanya’nın Avrupa’nın en büyük ekonomisi olarak baskınlığını yeniden onaylamak amacı mı taşıdığı merak konusu oldu.

Ne var ki çoğu kişiye göre her iki durumda da ülke; “başarısız olmak için çok büyük” başka bir yaramaya zorluyor gibi izlenim veriyordu. 2017 yılında Deutsche Bank, Commerzbank’ın nispeten mütevazı olan 270 milyar euro varlıklar toplamına ve 17 milyar euroluk piyasa değerine kıyasla, 2 trilyon euro değerinde bilanço tablosuna ve 50 milyar euro değerinde piyasa değerine sahipti.

Son 10 yılda ise aradaki boşluk azalmış, çünkü Deutsche Bank varlıklarının 600 milyar eurosunu ve piyasa değerinin yüzde 60’ından fazlası kaybetmişti.

Deutsche Bank ile Commerzbank Yapısal Açıdan Farklı Diğer tarafta Commerzbank ise toplam aktiflerinde 100 milyar pound civarında kazanç elde etmiş fakat piyasa değerinin yarısını kaybetmişti. Bir birleşme, Deutsche Bank ile Commerzbank’ın yaklaşık 1.9 trilyon euro değerinde toplam varlığa erişmesini sağlayacaktı ve Alman hükümeti bunu başarmak için gaz pedalına basmak istiyor gibi görünüyordu. Ancak herhangi bir birleşme, Deutsche Bank’ın eski-yeni CEO’ları Christian Sewing ile John Cryan ve Almanya Ekonomi Bakanı Peter Altmaier gibi kişiler için muhtemelen utanç olarak görülecekti.

Çünkü üçü de Deutsche Bank’ın stratejisine ve Avrupa’nın en güçlü bankalarından biri olarak konumuna inançlarını tekrar tekrar teyit etmişlerdi.

Birleşme Christian Sewing ile John Cryan ve Almanya Ekonomi Bakanı Peter Altmaier için Utanç Christian Sewing, 2018’in Nisan ayında Deutsche Bank’ın CEO’su olarak görevi devralmış ve Eylül ayında, bankanın birleşme müzakerelerini önümüzdeki 18 ay boyunca karlılığını artırdıktan sonra düşünebileceğini açıklamıştı. Tabii, o zamanlarda Sewing birleşme görüşmeleri için 18 aylık süreçten çok daha önce baskı altına gireceğini bilmiyordu. Sonuçta birleşme Deutsche Bank’ın çok daha büyük bir bilançoya kavuşmasını sağlayacak olsa da bu aynı zamanda milyarlarca euro değerinde finansal bir açık anlamına da gelebilirdi.

Nitekim birleşme borç verenleri, varlıklarının yeniden değerlendirilmesine sürükleyecek ve 30 bin kişinin işten çıkarılma riski doğacaktı.

Birleşme Binlerce Kişi İşsiz BırakacakAyrıca birleşme gerçekleşmesi durumunda belirli ihtarlarla gerçekleştirilecekti. Tüm bunların yanı sıra Alman hükümeti hala Commerzbank’ın yüzde 15’ine sahipti ve bir birleşme bankanın işlemlerinde hükümetin daha büyük söz hakkına sahip olabileceğinin sinyalini de veriyordu. Bu bankaların on yıl öncesine kıyasla işlemlerinde riskten kaçınmaları için daha fazla baskı altında olabileceklerini de bildiriyordu.

Birleşme güçler ayrılığı açısından iyi bir haber olmasına rağmen muhtemelen bankaların risk kazanç dengelerini yeniden ayarlamalarına ve büyük ihtimalle kazançlarını kısmalarına da neden olacaktı. Kısacası uzmanlar Almanya’nın en büyük bankalarının bir ortaklığa doğru ilerleseler de evliliklerinin mutluluğu garanti etmediği yönünde görüş bildirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum