Yatırım yapmaya başla!

Almanya IFO Verileri Düşüş Dizisini Bozmazken, DAX Endeksinde Toplarlanma Dikkat Çekti

Almanya IFO verilerinde düşüş Aralık ayında da devam etti. Borsalarda toparlanma dikkat çekti, ayrıntılar şöyle;
Almanya IFO Verileri Düşüş Dizisini Bozmazken, DAX Endeksinde Toplarlanma Dikkat Çekti

18 Aralık 2018 tarihli yayınlanan Ifo raporuna göre olumsuz hava dizisi Aralık ayında da sürüyor. Raporda ilk olarak Alman şirketleri arasında endişe artışına dikkat çekildi. Ifo İş Ortamı Endeksi, (Kasım ayında) 102.0 puandan (Aralık ayında) 101.0 puana geriledi. Şirketler mevcut iş durumlarından daha az memnun kaldılar.

İş beklentileri de bozulmaya devam etti. Alman ekonomisi, yalın bir festival mevsimi ile karşı karşıya. İmalatta iş ortamı endeksi belirgin bir şekilde düştü. Bu durum, üreticilerin Mayıs 2016’dan bu yana ilk kez negatif olan iş beklentilerine bağlıydı. Bu gelişmelere paralel olarak üreticiler, üretim planlarını yeniden ölçeklendirdiler.

Mevcut iş durumundaki değerlendirmeleri de hafif bir bozulma gözlemlendi, ancak yine de yüksek seviyede kaldı. Hizmet sektöründe, iş ortamı önemli ölçüde bozulma işaret etti. Servis sağlayıcılar mevcut iş durumlarından daha az memnun kaldılar ve iş dünyasındaki görünümleri konusunda daha az iyimser bir hava sinyali izlendi.

Endeks, ticaret sektöründe de aşağı yönlü gerçekleşti. İş ortamı toptan satışlarda bir miktar iyileşirken, perakendede hafif bir düşüş yaşandı. İnşaatta iş ortamı endeksi geçen ayın çok yüksek seviyesinde kalırken, yükleniciler mevcut iş durumlarını biraz daha olumlu değerlendirdiler; ancak beklentileri bir miktar düşüktü.

Dispersiyon ölçümlerindeki artışlar, firmaların daha fazla belirsizliğini işaret ediyor. Önlemin, altı aylık iş dünyasına ilişkin beklentilerle ilgili sorulara verilen cevaplara dayandığı belirtiliyor.

Son Yıllarda Ekonomik Belirsizlik Dikkat Çekiyor

İfo Business Climate Index Almanya’nın aylık hareketleri, Markov Anahtarlama Modelleri yardımıyla iki çevrimsel rejimin genişlemesi veya daralması için olasılık tablolarına dönüştürülmekte. İfo İş Çevrimi Trafik Işıkları, genişletme aşaması aylık rejim olasılıklarını ifade ediyor.

Olasılıklar, %66 işaretini geçtiğinde ekonomik bir genişleme yeşil ışıklar, %33 işareti altında olduğu sürece kasılmalar kırmızı ışıklar, arasındaki aralıkta olduğunda veya farksızlıkta sarı ışıklar sinyalleri gözlemlenmektedir. Bu kayıtsızlık aralığı, rejimin genişlemesi ve daralması arasında bir tampon bölge olarak yorumlanabilirken, ekonominin durumu hakkında büyük bir belirsizliğe dikkat çekmekte.

Almanya Piyasalarında Bankacılık Öncülüğünde Toparlanma

DAX Endeksinde Bankacılık Endeksi Önderliğinde Bir ToparlanmaHaftanın ikinci işlem gününde Avrupa tarafında devam eden geri çekilmenin aksine Almanya DAX endeksinde %0.45’lik bir değerlenme gözlemleniyor. Endekste bulunan 30 bileşenden 10 tanesi değer kaybederken, 20’si primlenme gösteriyor. En fazla değer %1.60 kayıp ile RWE’de görülürken, en çok kazanım %2.70 ile Convestro’da kaydediliyor.

Aralık vade endeks kontratı yukarı yönde %0.36’lık bir hareket ile 10.813,5 seviyesinden işlemlerine devam etmekte. DAX Teknoloji Endeksi (TecDAX) bugün %0.32 değer kaybederken, DAX Bankacılık Endeksi (MDAX) %0.37’lik bir primlenme gösteriyor.

Bankacılık sektöründe görülen toparlanma Türkiye XBANK’ta kaydedilen primlenmeye paralel hareket ederek dikkat çekmekte. XBANK ikinci seansta kazanımlarını artırdı ve %0.64 seviyesinde yataydan pozitif ayrışmasını sertleştiriyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum