Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Almanya’nın Yavaşlayan Hizmet PMI Verileri Resesyon Endişelerini Artırdı!

Bir süredir resesyon tehlikesiyle karşı karşıya olan Euro Bölgesi'nin en güçlü ekonomisi Almanya'da bu risk giderek artıyor.
Almanya’nın Yavaşlayan Hizmet PMI Verileri Resesyon Endişelerini Artırdı!
Yorum

Bir süredir ekonomisinde sıkıntılar gözlemlenen Almanya, kötü gelen verilerle birlikte resesyon riskini daha da artırıyor. Ülkenin bugün açıklanan hizmet PMI olarak bilinen hizmet sektörü satın alma yöneticileri endeksi Eylül ayında 54.8’den 51.4’e geriledi. Böylelikle 2016 yılının Eylül ayından bu yana en düşük seviyesini kaydetti.

Bunun yanında yeni iş endeksi verisi ise 51.3’ten 48.6’ya gerileyerek 2014 yılının Aralık ayından bu yana en düşük seviyesini gördü. Küresel talebin azalmasıyla yılın üçüncü çeyreğinde neredeyse durma noktasına gelen Euro Bölgesi ekonomisinin bu durumu üye ülkelerini de etkiledi.

Almanya için bir süredir söz konusu olan resesyon riski, ülkedeki ekonomik sıkıntının son olarak hizmet sektörüne de yansıması sonucu daha da arttı.

Resesyon Riski ArttıÜlkedeki ekonomik sorunlar, hizmet sektöründe bariz bir şekilde görülen yavaşlamanın Almanya’nın sanayi krizinden doğan olumsuz durumların gittikçe yayılmaya işaret etmesiyle birlikte daha güçlü bir şekilde hissediliyor.

Bunun yanı sıra imalat sektöründeki zayıflık önemli ölçüde kendini gösterirken, hizmet sektörünün Eylül’de aşağı yönlü revize edilmesiyle Euro Bölgesi’nin dev ekonomisi Almanya’ya yönelik endişelerin artmasına neden oldu.

IHS Markit tarafından paylaşılan öngörüler, Almanya’nın ekonomik verilerinin teknik olarak kesin bir resesyona işaret ettiğini gösterdiği yönünde.

Kesin Bir Resesyon OlabilirAyrıca ülkenin verileri tahvillerinde değer artışına neden oldu ve 10 yıl vadeli Alman tahvillerinin faizi 3 baz puan düşüşle -%0.58’e geriledi. Söz konusu bu durum 5 aydır eksi seviyelerde bulunduğuna işaret etmekle birlikte Almanya’nın ekonomik görünümüne yönelik endişeleri artırıyor. Diğer taraftan Almanya’nın önde gelen beş ekonomik kurum, kötü gelen imalat verilerin ardından ekonomik büyüme tahminlerini aşağı çekti.

Söz konusu beş kurumdan biri olan DIW’den Claus Michelsen, sanayi bölgesindeki resesyonun bu sektöre hizmet veren şirketleri de etkilediğini açıkladı. Ülkeden bundan sonra gelecek ekonomik verilerin görünümü nasıl etkileyeceği izlenecek.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu