Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Analistler Almanya’nın Harcama Planı Tutumlarında Bir Değişiklik Olduğunu Söylüyor

Analistler, Almanya'nın harcama planı tutumlarında değişikliğe gittiğini ve bu konuda açılmaya başladıklarını söylüyorlar.
Analistler Almanya’nın Harcama Planı Tutumlarında Bir Değişiklik Olduğunu Söylüyor
Yorum

Almanya aktif olarak daha fazla yatırım yapmanın yollrını araştırıyor. Bu, dengeli bütçenin bir şekilde gelenek haline geldiği ülkede tartışmalı olabilecek bir hareket olarak görüyor. Aynı zamanda Almanya’nın harcama planlarındaki tutumlarının değiştiğini gösteriyor.

Ancak ekonomik durgunluğun artması riski, Alman yetkililere kasayı biraz daha açmanın yollarını keşfetme konusunda baskı uyguluyor. Almanya’dan gelen veriler, yılın son yarısında oldukça hayal kırıklığı yarattı ve birçok analistin durgunluk ihtimalini göz önünde bulundurmasına yol açtı.

Alman istatistik ofisi geçen ay, Almanya ekonomisinin bu yılın ikinci çeyreğinde yüzde 0,1 oranında daraldığını gösterdi. ING Almanya’nın baş ekonomisti olan Carsten Brzeski, “Bence Alman hükümeti hala gerçek bir durgunluktan endişe duymuyor, ama nihayet daha fazla yatırım için uzun zamandır tartışılan ihtiyaç için açılıyorlar,” dedi.

Bu hafta basında çıkan haberlere göre; Berlin, federal bütçeye dahil olan rakamlar olmadan, yeni bağımsız kamu kurumları aracılığıyla yeni borçlanmasını sağlayacak bir gölge bütçe düşünüyor.

Bu, teoride altyapı ve iklim politikalarında harcanması için Almanya’ya daha fazla yol vermelidir. Aynı zamanda dengeli bütçesi de etkilenmemelidir.

Fiyat istikrarı, 1930’larda Weimar Cumhuriyeti’nde uzun süre hiperenflasyon döneminin ardından Alman ruhunun kilit bir parçası olarak görülmektedir. Brzeski, “Gölge bütçe, kutsal anayasa borç frenlemesini geçmek için iyi bir yol olabilir,” dedi.

Almanya’nın Borç Freni

Almanya'nın Borç FreniAlman anayasası, liderlerini yapısal bütçe açığı veya çok sınırlı bir bütçe açığı olmadan bütçelerini sunmaya zorlayan borç freni adlı bir kural içeriyor. 2014’ten bu yana, en büyük Avrupa ekonomisi yeni borç eklemeden kamu harcamalarını artırmayı başardı.

Bununla birlikte Federal Meclis’teki çeşitli taraflardaki politikacılar, kamuoyunun görüşü nedeniyle daha fazla harcama yapmak için bu tamponu kullanma konusunda temkinlidir.

Bu bağlamda, Şansölye Angela Merkel Salı günü yaptığı açıklamada, dengeli bütçenin risk altında olmadığını söyledi. Reuters’e göre Merkel; “Federal bir hükümet olarak katı bir bütçe politikasının sorumluluğunu ciddiye alıyoruz. Ve size dengeli bir bütçe hedefine sadık kaldığımızdan emin olabilirim,” dedi.

Brzeski, borç kesintisinin değiştirilmesinin çok uzun süreceğini söyledi. Böylece gölge bir bütçeye veya bir tür egemen servet fonuna sahip olmak iyi bir çıkış yolu olabilir. Hükümetin bu kapsamda iklim değişikliğine bağlanacak gibi göründüğünü söyleyen Brzeski, geniş bir destek alacaklarını düşündüğünü de sözlerine ekledi.

Bir düşünce kuruluşu olan Bruegel’in ekonomisti ve yöneticisi Guntram Wolff yaptığı açıklamada, “Alman hükümeti aktif olarak yeşil yatırımları finanse etmek için gölge bir araç yaratmaya çalışıyor. İklim değişikliği ile mücadele etmek için durgunluğa engel olmaktan çok daha fazlasını yapıyorlar,” dedi.

Wolff Twitter’da, “Gölge bütçeyle ilgili Alman tartışması siyasi ideolojinin ve borç konusundaki katı kuralların mali hilelere neden olduğunu gösteren iyi bir örnek,” ifadelerini paylaştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu