Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Almanya Genelkurmay Başkanı: Rusya’nın Gücünü Hafife Almayın

Alman Silahlı Kuvvetleri'nin en yüksek rütbeli askeri Eberhard Zorn, Rusya'nın askeri gücünün hafife alınmaması gerektiğini söyledi. Detaylar haberde;
Almanya Genelkurmay Başkanı: Rusya’nın Gücünü Hafife Almayın
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Almanya Genel Kurmay Başkanı Eberhard Zorn yaptığı açıklama ile Batı ülkelerine seslendi. Zorn, Batı’yı Moskova’nın askeri gücünü hafife almaması gerektiği konusunda uyarırken, Rusya’nın istediği takdirde ikinci bir cephe açma kapasitesine sahip olduğunu söyledi.

Ordunun en yüksek rütbeli askeri verdiği demeçte “Rus kara kuvvetlerinin büyük bir kısmı şu anda Ukrayna’daki görevlerine bağlı olabilir. Ancak öyle olsa bile Rus kara kuvvetlerinin ikinci bir savaş alanı açma potansiyelini hafife almamalıyız” ifadelerini kullandı.

Zorn: Rus Askeri Gücü Önemli Bir Potansiyele Sahip

“Ordunun ötesinde, Rusya’nın emrinde bir donanma ve hava kuvvetleri de var” vurgusunu yapan Zorn sözlerini şöyle sürdürdü:

“Rus donanmasının çoğu henüz Ukrayna’daki savaşta konuşlandırılmadı ve Rus hava kuvvetleri de hala önemli bir potansiyele sahip. Açıkçası bu durum NATO için bir tehdit oluşturuyor.

Alman Silahlı Kuvvetleri olarak bilinen Bundeswehr, Baltık ülkeleri üzerindeki NATO hava polisi misyonlarını savaş uçaklarıyla düzenli olarak desteklemektedir. Ayrıca bölgedeki en güçlü filolardan birine sahip olmakla birlikte, Baltık Denizi’ndeki gelişmeleri de yakından takip etmektedir.

GCM Yatırım Banner

Potansiyel bir sıcak nokta olarak ise NATO üyeleri Polonya ve Litvanya arasında sıkışmış, Rusya’nın Baltık deniz filosuna ev sahipliği yapan ve Rus nükleer kapasiteli İskender füzelerinin konuşlanma yeri olan Kaliningrad görülmektedir. Rusya, Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya katılması durumunda Kaliningrad’a nükleer ve hipersonik silahlar yerleştireceğini söylemişti.

Güneyde bir Ukrayna taarruzunun başlamasından önce konuşan Zorn, Rusya’nın önemli rezervlere sahip olmaya devam ettiğini de vurguladı.

Ordusu ile ilgili olarak “Rusya çatışmayı bölgesel olarak genişletme konusunda çok yetenekli” diyen Zorn, Ukrayna’daki askeri duruma değinirken, Rusya’nın saldırı dinamiğinin yavaşladığını ancak hala istikrarlı bir şekilde ilerlemeye devam ettiğini söyledi.

“Sivil Altyapıda Büyük Yıkıma Neden Olan Türde Mühimmatları Var”

“Büyük topçu ateşi ile desteklenerek, Ukrayna’daki sivil kayıplardan bağımsız olarak ilerlemelerini sürdürüyorlar” diyen isim ayrıca Rusya’nın yakın zamanda mühimmatının bitmek üzere olmadığını da şu sözlerle öne sürdü.

Rusların elinde çok büyük miktarda mühimmat var. Bu mühimmat kısmen eski ve kusurlu ama sivil altyapıda büyük yıkıma neden olan tam da bu. Günde 40.000 ila 60.000 mermi arası topçu mühimmatı ateşliyorlar.

Zorn yine de şu anda Ukrayna topraklarının derinliklerine geniş kapsamlı bir saldırı beklemediğini söyledi. Ayrıca, Rus kuvvetlerinin şu anda, Moskova destekli ayrılıkçıların zaten toprak parçalarını elinde bulundurduğu Doğu Ukrayna’nın sanayi bölgesi olan Donbas’ı fethetmeye odaklandığını söyledi. Ancak henüz görünürde askeri bir karar olmadığının altını çizdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.