Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Almanya Frankfurt Otomobil Fuarı Eski Önemini Kaybediyor Olabilir!

Kapılarını yeni kapatan Frankfurt Otomobil Fuarı'nın geleceği hakkında çarpıcı şeyler söylendi.
Almanya Frankfurt Otomobil Fuarı Eski Önemini Kaybediyor Olabilir!

Otomobil fuarları yıl içerisinde heyecanla beklenen aktivitelerden birisidir. Firmalar yeni ürün tanıtımlarını ve sisteme yaptıkları katkılardan bahsederler. 2019 Almanya Frankfurt Fuarı sona erdi ve arkasında bir takım soru işaretleri bıraktı. Bize göre konsept cennetiydi ancak şirketler tam olarak böyle düşünmüyor.

Fuarda bize göre en çok hevesle beklenen aracı Porsche Taycan‘dı. Alman markanın ilk elektrikli modeli olmasının dışında, Tesla ve farklı markaların premium EV alanına yapılan en büyük taciz atışıydı. Hyundai tarafı ise 45 EV Concept ile gelecek elektrikli araçlarının yapısından bahsetmişti. Peki bize göre coşkulu geçen otomobil gösterimi için firmalar neden sıkıntı yaşadı?

Belli nedenlere bağlı olarak Frankfurt Fuarı’nın yüzünün eskidiği düşünülüyor.

Yenilik her alan için şart. Son zamanlarda açıkça görülen durumlardan birisi de şirketlerin maddi zorluk çekmeleri. Fuarlar külfetli bir organizasyondur ve bazen şirketlerin katılım yapamadığı olmuştur. 2018 yılı Paris Otomobil Show’a Alfa Romeo, Fiat ve Jeep markaları gelmeyeceklerini söylemişlerdi. Çok bir kafa karıştırmadan ana firma FCA, maliyetlerin çok yüksel olduğunu söyleyerek gelememe nedenini açıklamışlardı.

Alman gazetelerden birisi fuarı hakkında eleştiride bulunarak, Frankfurt araba etkinliğinin aynı yapı ve formatta gittiği sürece, gelecek senelerde ilginin daha da azalıp, en sonunda yok olabileceğini söyledi. Yerli markalar bile katılıma daralma yaparak katıldılar.

Gazetenin bu eleştiriyi yapması da aslında şirketlerden ötürü. BMW ve bazı yerli markaların biraz zorla katılmış havası verdikleri aktarıldı. Stantları daraltılmış olarak görüldü ve bu da gösterime isteksizliği yansıtıyor. Bir fuara gitmenin bedeli için milyon dolar diyebiliriz. Ancak sıfırların başındaki sayıları şu anda söyleyemeyiz.

Belirli yıl aralığında firmalar otomobil yerine buldukları teknolojileri mi getirecekler. 2019 yılında Almanya’ya gelmeyen firmalar Toyota, PSA grubu, Nissan, Kia, FCA, Ferrai ve Volvo. Bunlar içerisinde 2 dev grup ve dünyanın en büyük otomotiv devi var.

Daimler getireceği ürünler ve yaptığı fuar masraflarında, önceki seneler göre inanılmaz kısıtlamalar yapmış. Bunda %5 daha hisse alan BAIC’in de etkilisi olabilir. BMW tarafında, bütçeler yarı yarıdan daha az bir miktara çekilmiş.

Acaba gelecekte sadece Frankfurt Fuarı’nın mı tehlikede olduğunu gösteriyor. Eğer ki böyle bir durum söz konusuysa, Paris ve Cenevre otomobil gösterim merkezlerinin de geleceklerinin tehlikede olduğunu düşündürüyor. Smart ise sergi alanında standt çapını azaltmış.

Format değişimine acilen gitmesi gerektiğini düşüneneler dışında, fuarın farklı şehirlerde yapılması gerektiğini savunanlar da var. Kaynağımıza göre bu yıl katılımcı sayısında düşüş yazılarak 800 adete gerilediği, fuar alanında yüzde 16 oranlı azalma yapılarak 168.000 metrekareye geriletildiği bildirildi. Bakalım 2020 yılı Almanya Frankfurt Fuarı için nasıl sonuçlanacak!Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum