Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Almanya Fabrika Siparişleri Düştü, Ifo Ülke için Büyüme Tahminini Yükseltti!

Almanya Ekonomi Bakanlığı’nın bugün açıkladığı verilere göre ülkenin fabrika siparişleri Temmuz’da beklenmedik şekilde düştü. İşte ayrıntılar;
Almanya Fabrika Siparişleri Düştü, Ifo Ülke için Büyüme Tahminini Yükseltti!
Yorum

Almanya Ekonomi Bakanlığı’nın bugün açıkladığı verilere göre, Temmuz ayındaki fabrika siparişleri beklenmedik şekilde düştü. Ekonomistler Temmuz’da fabrika siparişlerinin % 1.8 oranında artmasını beklerken, verilerin Haziran ayına kıyasla % 0.9 seviyesinde gerilediği görüldü.

Almanya Ekonomi Bakanlığı, gerilemenin siparişlerde yaşanan talep düşüşünden kaynaklandığını söylerken ticaret savaşlarının Avrupa bölgesine de sıçradığı yönündeki endişeler bir kez daha gün yüzüne çıktı. Yılın altıncı düşüşü olan beklenmedik veri, Trump’ın agresif ticaret söylemlerinin güveni etkilediğine dair büyük bir kanıt olarak nitelendirildi.

Almanya Ekonomi Bakanlığı, Avrupa’nın en büyük ekonomisindeki fabrika siparişlerinin beklenmedik şekilde düştüğünü açıkladı.

Almanya Fabrika Siparişleri DüştüBuna göre Almanya’daki fabrika siparişleri; beklentiler % 1.8’lik artış yaşanması yönündeyken, % 0.9 düşüş gösterdi. Ülkenin Ekonomi Bakanlığı, düşüşün yurtdışından getirilen yatırım mallarına talepteki azalmadan kaynaklandığını belirtirken piyasalarda ticaret savaşının etkili olduğu yönündeki düşünce nedeniyle endişe yaşandı.

Almanya’nın fabrika faaliyetinin Temmuz’da sürpriz bir şekilde yavaşlaması, Trump’ın ticaret söylemlerinin güveni etkilediğine kanıt olarak gösterildi.

Trump'ın Ticaret Savaşı Endişeleri Almanya Fabrika Siparişleri DüştüAlmanya Federal İstatistik Ofisi’nin verileri gündemin önemli başlıkları arasına yerleşirken, düşüşteki başlıca nedenin Haziran’dan Temmuz ayına % 3.4 oranında düşen yabancı siparişler olduğu bildirildi. Ancak verilerde yurt dışı siparişler düştüğü halde Almanya’nın yerel siparişlerinin % 2.4 oranında arttığı da gözlerden kaçmadı.

Alman Ekonomi Araştırma Enstitüsü Ifo, Almanya’nın bu yıl ve gelecek yıl için büyüme tahminini % 1.9’a çıkardı.

Alman Ekonomi Araştırma Enstitüsü Ifo Büyüme Tahmini YükselttiRaporunda güncelleme yapan Ifo, GSYH’de artış beklentisini 1.8’den 1.9’a çıkartırken, 2020 için GSYH beklentisini de % 1.7 olarak belirledi. İşsizlik ve istihdam tahminlerini koruyan kurumdan Wollmershaeuser, bu yıl ve gelecek yıl için büyümenin arkasında istihdam ile özel gelirlerde yaşanacak artışla artacak tüketimin olduğunu söyledi.

Diğer taraftan ilgili haberde Trump’ın Alman ihracatını, suni olarak düşük bir eurodan faydalandığı ve ABD yerli üretimine bir fren gibi davrandığı gerekçesiyle eleştirmiş olduğu belirtildi. İlaveten; Trump’ın Almanya’nın etkili otomobil sektörüne ilişkin olarak da tehditler savurduğu yazılmıştı.

Trump’ın lüks Alman otomobillerin ABD’deki satışını engellemek istediği şeklindeki haberler dünya gündeminde büyük yer edinmiş, kendisinin Macron’a ticaret politikasını sürdüreceğini söyleyerek Mercedes-Benz araçlarının New York’da gezmesini engellemeyi amaçladığını bildirdiği iddia edilmişti. Ayrıca Trump Almanya ile Rusya arasındaki ilişkiyi de sert sözlerle eleştirmiş, Almanya için “Rusya’nın bir esiri” sözlerini kullanmıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu