Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Almanya Fabrika Siparişlerindeki Artış Eylül’de Beklenti Altı Geldi

Almanya fabrika siparişleri Eylül’de bir önceki ya göre yüzde 0,5 arttı. Bu beşinci ardışık aylık artış olsa da Ağustos’taki yüzde 4,9’luk artışın ve piyasa beklentilerinin altında kaldı.
Almanya Fabrika Siparişlerindeki Artış Eylül’de Beklenti Altı Geldi
Son Güncelleme: 
Yorum

Almanya Federal İstatistik Ofisi (Destatis) bugün ülkedeki fabrika siparişlerinin Eylül ayında bir önceki aya göre yüzde 0,5 arttığını açıkladı. Geçici verilere göre yeni siparişler yüzde 0,5 artarken bu, yükselişin beşinci ardışık ay devam ettiğini gösterdi.

Öte yandan mevsimsellikten arındırılmış fabrika siparişleri geçen yılın aynı ayına göre ise yüzde 1,9 geriledi. Ağustos ayındaki fabrika siparişleri ise önceki aya göre yüzde 4,9’a, önceki yılın aynı ayına göre ise yüzde eksi 1,7’ye revize edildi.

Büyük siparişler hariç tutulduğunda, yeni reel fabrika siparişleri (mevsimsel ve takvimden arındırılmış) bir önceki aya göre yüzde 4,5 daha yüksek geldi. Destatis’in raporuna göre corona krizi, birkaç aydır imalat sektöründeki gelişmeyi etkiledi.

Almanya’daki korona pandemisi nedeniyle kısıtlamaların getirilmesinden önceki ay olan Şubat 2020 ile karşılaştırıldığında Eylül 2020’deki yeni siparişler, takvim etkisinden arındırılmış olarak %2,6 daha düşüktü.

2020 Eylül ayında bir önceki aya göre yurt içi siparişler %2,3 artarken, yurt dışı siparişler %0,8 azaldı.
Almanya Fabrika Siparişleri Eylül
Kaynak: Destatis

Euro Bölgesi’nden yeni siparişler Ağustos 2020’ye göre %6,0 düştü ve diğer ülkelerden yeni siparişler %2,7 arttı. Eylül 2020’de ara malı imalatçıları yeni siparişlerde Ağustos 2020’ye göre yüzde 4,0 artış gördü. Sermaye malı üreticileri bir önceki aya göre% 2,0 düşüş kaydetti. Tüketim mallarına bakıldığında, yeni siparişler %2,6 arttı.

En büyük imalat dalı olan otomotiv endüstrisinde Eylül 2020’de yeni siparişler artmaya devam etti ve Şubat 2020’deki kriz öncesi seviyenin %5,8 üzerinde kaldı. Makine ve teçhizat imalatında yeni siparişler 2020 Eylül ayında bir önceki aya göre %3,7 düşüş gösterdi ve Şubat 2020 seviyesinin %8,2 altında kaldı.

Ağustos 2020 için ön sonucun revizyonu, Temmuz 2020’ye kıyasla %4,9 artışla sonuçlandı. Geçici rakamlara göre, üretimde reel ciro bir önceki aya göre yüzde artı 1,1 olarak gerçekleşti. Almanya’daki korona pandemisi nedeniyle kısıtlamaların getirilmesinden önceki ay olan Şubat 2020 ile karşılaştırıldığında ise ciro yüzde 8,9 azaldı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu