Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Almanya Fabrika Siparişleri Ağustos’ta Beklentiden Çok Sert %7,7 Düştü

Avrupa’nın en büyük ekonomisinin beklenen verilerinden Ağustos ayı fabrika siparişleri açıklandı.
Almanya Fabrika Siparişleri Ağustos’ta Beklentiden Çok Sert %7,7 Düştü
Son Güncelleme: 
Yorum

Almanya Federal İstatistik Ofisi (Destatis) Ağustos 2021 için fabrika siparişleri raporunu açıkladı. Buna göre fabrika siparişleri yılın sekizinci ayında yüzde 7,7 düştü. Beklenti yüzde 2,1 düşüş yönündeydi.

Temmuz 2021’de bir önceki aya göre beklenmedik bir şekilde yüzde 3,4 artarak yüzde 1 düşüşe ilişkin beklentileri aşmıştı.

Almanya Fabrika Siparişleri Ağustos’ta Sert Düştü

Rapora göre teslimat darboğazları ağırlaştığı için Ağustos düşüşü hem Temmuz (yüzde 4,9) hem de Haziran (yüzde 4,6) aylarında güçlü kazançların ardından geldi.

Motorlu taşıtlar ve parça siparişleri yüzde 12, metal üretimi ve işlemesi ise yüzde 9,6 düştü.

Yurt içi siparişler yüzde 5,2 ve yabancı siparişler yüzde 9,5 düştü. Koronavirüs pandemisinin başlamasından önceki ay olan Şubat 2020’ye kıyasla ise fabrika siparişleri yüzde 8,5 daha yüksekti.

Euro dolar paritesi Alman verisinin ardından gün içi düşük seviyesine geriledi. Dün en son 1,1597’de işlem gören majör parite, bugünkü seansa yatay başlangıç yaptı. TSİ 09.00’dan sonra ise 1,1575’e kadar geriledi. TSİ 09.38’de yüzde 0,15 ekside fiyatlanan EUR/USD paritesi, aylık baza yüzde 2,5 düşerken yıllık yüzde 1,3 değer kaybı yaşadı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu