Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Almanya Enflasyon Verileri Bu Kez Şaşırttı

Alman Federal İstatistik Ofisi, AB uyumlu yeni enflasyon verilerini paylaştı. Detaylar haberde;
Almanya Enflasyon Verileri Bu Kez Şaşırttı
HABER GİRİŞ

Almanya Federal İstatistik Ofisi tarafından Çarşamba günü yayınlanan verilere göre, ülkede enflasyon bir önceki aya göre geriledi.

Almanya’da Enflasyon Beklentinin Altında

Diğer Avrupa Birliği ülkelerinden (HICP) alınan enflasyon verileriyle karşılaştırılabilir hale getirmek için uyumlu hale getirilen tüketici fiyatlarının Mayıs ayındaki yüzde 8,7’den Haziran ayında yüzde 8,2’ye gerilediği duyuruldu.

Açıklamadan önce Reuters tarafından yürütülen ankete katılan analistler, enflasyonun yüzde 8,8’e yükselmesini bekliyordu.

Enflasyonda yaşanan bu düşüşe zemin hazırlayan etkenlerin başında hükümetin yüksek akaryakıt fiyatlarını aşağı çekmek için aldığı tedbirlerin etkisi gösteriliyor.

Ülkede ulusal standart doğrultusunda ölçülen enflasyon ise Haziran ayında yine beklentilerin altında yüzde 7,6 seviyesinde gerçekleşmişti.

GCM Yatırım Banner

Kısa Bir Mola mı?

HQ Trust Baş Ekonomisti Michael Heise konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede “Haziran’ın bir önceki aya nispeten daha fazla satın alma gücü kaybı getirmemesi tüketiciler için küçük bir rahatlama. Ancak, bu muhtemelen enflasyonda bir dönüm noktası yerine bir mola olacak” ifadelerini kullandı.

İspanya Ulusal İstatistik Enstitüsü (INE) de bugün enflasyon verilerini paylaşmıştı. Ülkede enflasyonun yüzde 10,2 ile son 37 yılın en yüksek seviyesine çıktığı duyurulmuştu.

Almanya’dan gelen enflasyon verileri, özellikle İspanya ve Belçika da enflasyonun çift haneli rakamlara çıktığının açıklanmasının ardından, artan fiyatlara karşı mücadelesinde Avrupa Merkez Bankası’na hoş bir haber olarak görülüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.