Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Almanya’da Enflasyon Nisan’da Beklenti Üstü Artarak %2 Oldu

Avrupa’nın en büyük ekonomisinin Nisan ayına ilişkin enflasyon verileri açıklandı. Rakamlar beklentilerin üzerinde geldi.
Almanya’da Enflasyon Nisan’da Beklenti Üstü Artarak %2 Oldu

Almanya Federal İstatistik Ofisi (Destatis) Nisan ayına ilişkin beklenen enflasyon verilerini açıkladı. Buna göre 2021’in dördüncü ayında enflasyon yıllık yüzde 2’ye yükseldi. Bu, Nisan 2019’dan bu yana en yüksek okuma oldu. Aylık ise yüzde 0,7’ye çıktı.

Beklentiler yıllık yüzde 1,9’a yükseliş, aylık yüzde 0,5’te sabit kalma yönündeydi.

Ülkedeki tüketici fiyat endeksi (TÜFE) Mart’ta yıllık bazda yüzde 1,7 aylık bazda ise yüzde 0,5 artmıştı.
Almanya TÜFE Nisan 2021
Kaynak: Destatis

Almanya Harmonize Tüketici Fiyatları Endeksi (HICP) ise bir yıl önceye göre yüzde 2,1, bir ay önceye göre yüzde 0,5 arttı. Mart ayında Harmonize Tüketici Fiyatları Endeksi (HICP) yıllık yüzde 2 olarak kaydedilirken aylık yüzde 0,5 olmuştu.

Mal fiyatlarının yüzde 1,9’a karşı yüzde 2,6 ile daha hızlı arttığı tahmin edildi. Bu, enerji maliyetinde ve gıda fiyatlarında daha büyük bir artışla yönlendirildi.

Hizmet enflasyonunun değişmeyeceği ve kira fiyatlarının yüzde 1,3 artacağı öngörüldü.

Sonuçta tüketici fiyatları endeksinde yıllık değişim olarak ölçülen Almanya’da enflasyon oranının Nisan 2021’de yüzde 2,0 olduğu tahmin edildi. Nisan 2021 için nihai sonuçların 12 Mayıs 2021’de açıklanacağı bilgisi de verildi.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum