Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Almanya’da Enflasyon Mart Ayında %1,7 Arttı

Almanya’da enflasyon Mart ayında Şubat’taki gibi hem aylık hem yıllık bazda arttı.
Almanya’da Enflasyon Mart Ayında %1,7 Arttı

Almanya Federal İstatistik Ofisi (Destatis) raporuna göre ülkedeki tüketici fiyat endeksi (TÜFE) Mart’ta yıllık bazda yüzde 1,7 aylık bazda ise yüzde 0,5 arttı.

Şubat’ta enflasyon hem yıllık hem aylık bazda artmış, yıllık %1,3’lük oran Mart 2020’den bu yana en yüksek seviye olmuştu.

Alman Mart 2021 TÜFE
Kaynak: Destatis

Almanya Harmonize Tüketici Fiyatları Endeksi (HICP) ise bir yıl önceye göre yüzde 2, bir ay önceye göre yüzde 0,5 arttı.

Destatis, mevcut korona krizinin Mart 2021’de bazı ürünlerin piyasada bulunmaması nedeniyle yine bazı fiyat toplama sorunlarına yol açtığını belirtti. Söz konusu verilerin geçici olduğu ve Mart ayı için nihai sonuçların 15 Nisan’da açıklanacağı aktarıldı.

Diğer taraftan bugün Avrupa Komisyonu tarafından açıklanan ekonomik duyarlılık verilerinde, Almanya öne çıktı.

Çünkü en büyük AB ekonomileri arasında Almanya, ESI’da rekor düzeyde en büyük aylık iyileşme (+7,9) ile öne çıktı ve şu anda göstergenin uzun vadeli ortalamasının üzerine çıktığı büyük 6 ülke arasında yer aldı.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum