Yatırım yapmaya başla!

Almanya’da Enflasyon 2020’de İkinci Kez Negatif Bölgeye Düştü

Almanya’da enflasyon bu yıl ikinci kez sıfırın altına düşerken TÜFE yıllık bazda yüzde eksi 0,2’ye geriledi. Detaylar aşağıda;
Almanya’da Enflasyon 2020’de İkinci Kez Negatif Bölgeye Düştü

Almanya’nın istatistik ofisi Destatis tarafından açıklanan resmi verilere göre ülkenin tüketici fiyatları Eylül’de bir önceki yıla göre yüzde 0,2 gerileyerek Ocak 2015’ten bu yana en büyük düşüşünü kaydetti.

Tüketici fiyatları endeksi aylık bazda da yüzde 0,2 düşerken AB’ye uyumlu tüketici fiyat endeksi aynı ayda beklentileri karşılayarak yüzde 0,4 düştü.

Ülkedeki enflasyon 2020 yılında ikinci kez negatif bölgeye gerilerken, negatif enflasyonda Almanya hükümetinin 1 Temmuz’da uygulamaya başladığı geçici KDV indirimi etkili oldu. O zamandan beri uygulama, tüketici fiyatları üzerinde bir yıl öncesine göre aşağı yönlü bir etki yaptı.

Mal fiyatları, enerji maliyetindeki düşüş ve gıda enflasyonunda yavaşlamanın yönlendirmesiyle yüzde 1,7 oranında düştü.
Almanya Tüketici Fiyatları
Kaynak: Destatis

Hizmet enflasyonu ise artan kira fiyatlarıyla yüzde 1’de sabit kaldı. Mal fiyatlarındaki düşüşün başlıca nedeni, enerji ürünlerinde yeniden hızlanan fiyat düşüşleri oldu. Yıllık karşılaştırmada, fiyatlar özellikle kalorifer yakıtı ve motor yakıtları için düştü.

Gıda fiyatları ise geçen yılın aynı ayına göre yüzde 0,6 arttı. Eylül 2020’de özellikle meyve, et ve et ürünleri fiyatları yüzde 4,1 ile bir yıl öncesine göre artarken, sebze fiyatları yüzde 5,2 ile büyük düşüş kaydetti.

Tütün ürünlerinde de yüzde 5,2 ile belirgin fiyat artışları gözlendi. Telefon, tüketici elektroniği, bilgi işlem ekipmanları ve giyim gibi bazı dayanıklı tüketim mallarının fiyatları düştü.

Tarım ürünleri üretici fiyatları, Ağustos 2020’de Ağustos 2019’a göre ortalama yüzde 6,8 daha düşüktü.

Temmuz 2020 ile karşılaştırıldığında yüzde 2,5 azaldı. Destatis aynı zamanda bir önceki yıla göre bitkisel ürünlerin fiyatlarının toplam yüzde 5, hayvansal ürün fiyatlarının ise yüzde 8 düştüğünü bildirdi. Oranlar Temmuz ayında sırasıyla yüzde eksi 5 ve yüzde eksi 0,4’tü.

2010’dan bu yana ilk kez nüfus düşüş eğilimi kaydettiğini bildiren Destatis, 30 Haziran 2020’de Almanya’nın nüfusunun 83,1 milyon olduğunu kaydetti. Nüfus sayısı 2020’nin ilk yarısında 40 bin azalırken nüfustaki son düşüşün 2010 yılının ikinci yarısında yüzde eksi 0,1’le kaydedildiği hatırlatıldı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum