Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Almanya: Enerji Tasarrufunda Nükleer Santraller Çözüm Değil!

Almanya Ekonomi Bakanı, gaz tasarrufu için dikkat çekici açıklamalarda bulundu. Bakanın tasarruf fikirleri haberin içerisinde;
Almanya: Enerji Tasarrufunda Nükleer Santraller Çözüm Değil!
HABER GİRİŞ

Almanya Ekonomi Bakanı Robert Habeck bugün gaz tasarrufu için ülkede kalan üç nükleer santralin ömrünün uzatılmasını reddetti. Bunun gaz kullanımında en fazla yüzde 2 tasarruf sağlayacağını söyledi.

Konuyla ilgili fikir birliğinin göz önüne alındığını aktaran Habeck, tasarrufların nükleer santralin yeniden açılması için yeterli olmadığına dikkat çekti.

2011 yılında Japonya’nın Fukushima nükleer santralinde meydana gelen felaketten sonra, Almanya Şansölyesi Angela Merkel’in hükümeti tarafından kabul edilen bir yasaya göre kalan santrallerin yıl sonuna kadar kapanması planlar içerisinde.

Habeck bunun üzerine, “Kurtaracağımız az şey göz önüne alındığında bu yanlış bir karar.” diyerek yorumda bulundu.

Elektrik şebekesinin istikrarına ve tedarikine değinen Habeck, bunun sağlanması için stres testi analizi kapsamında gerekliliğin görülmesi halinde Bavyera’daki bir nükleer santralin ömrünü uzatmaya açık olduğunu ekledi.

GCM Yatırım Banner

Habeck genellikle gazla çalışan, elektrik santrali olan ve kömürle çalışan birkaç santrale sahip olan güney eyaletindeki üretim merkezini suçladı.

Rüzgar enerjisi üretimini inşa etmekte ve ağı geliştirmekte başarısız olduklarını söyleyen Habeck, mevcut sorunlara katkıda bulunduklarını vurguladı.

Almanya’nın nükleer üretimdeki düşüş nedeniyle Fransa’ya elektrik tedarik etmek zorunda olmasının da bir başka etken olduğunu söyledi

Başbakan Scholz Fransa’yı İşaret Etti

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, stres testinin sonucunun bu ayın sonunda veya gelecek ayın başında gelebileceğini belirtti.

Korozyon sorunları ve bakım nedeniyle reaktörlerin neredeyse yarısının devre dışı olduğunu belirten Scholz, Fransa’daki durumun teknolojinin ne kadar sorunlu olduğunu gösterdiğini iletti.

Başbakan Scholz, “Yeni santraller o kadar pahalıydı ki, yenilenebilir enerjilerin aksine elektrik fiyatlarını yükselttiler.” diyerek dikkat çekti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.