Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Almanya Ekonomisi için %1,1 Olan Büyüme Tahmini, Eksi %4,2’ye Düşürüldü

Koronavirüsün Almanya gayri safi yurt içi hasılası üzerindeki etkilerini değerlendiren ekonomistler, bu yıl %4,2’lik daralma yaratmasını bekliyor.
Almanya Ekonomisi için %1,1 Olan Büyüme Tahmini, Eksi %4,2’ye Düşürüldü
Son Güncelleme: 
Yorum

107 bin 663 koronavirüs vakasının ve 2 bin 16 can kaybının yaşandığı Almanya ekonomisinin bu yıl %4,2 oranında daralması bekleniyor. Salgın hastalık nedeniyle ülkede çok ağrı bir resesyonun yaşandığını belirten ekonomistler, ülkede gayri safi yurt içi hasılanın yılın ilk çeyreğinde %1,9 oranında küçülmesini öngörüyor.

5 ekonomi düşünce kuruluşu, Covid-19 salgını nedeniyle Almanya için tahminlerini aşağı yönde revize etti.

Koronavirüsün Alman Ekonomisine EtkisiEkonomi Araştırma Enstitüsü (Ifo) ve diğer dört düşünce kuruluşu Almanya ekonomisine dair beklentilerini açıkladı. Buna göre 2020 – 2021 dönemi için daha önce açıklanan tüm tahminler aşağı yönde revize edildi.

Düşünce kuruluşları bu yıl için daha önce %1,1 büyüme bekledikleri Almanya ekonomisinin, koronavirüs etkisiyle %4,2 oranında daralacağını öngörüyor. 2021’de ise %5,8 büyümeye geçeceği öngörülüyor.

Yapılan ortak açıklamada bu yılın ilk çeyreğinde %1,9 daralma beklenirken ikinci çeyrekte alınan sert tedbirlerle bu oranın %9,8’e kadar genişlemesi bekleniyor. İstihdam edilen kişi sayısının 45 milyon 251 binden, 44 milyon 969 bine düşeceği, işsizliğin %5,5’e çıkacağı, enflasyonun ise %0,6 oranına yükseleceği tahmin edildi.

Hükümetin virüs salgınının yarattığı etkileri azaltmak için şirketlere ve hanehalkına çok geniş kapsamlı teşvikler uygulayacağı bildirildi. Bu nedenle kamu brüt borcunun nominal GSYH’nin %70’ine çıkması bekleniyor.

Ifo İş Döngüsü Araştırma ve Ekonomik Tahmin Müdürü Timo Wollmershaeuser, işsizliğin zirve yapmasını bekliyor.

Almanya İşsizlik Zirve YapacakResesyonun hem hükümet hem de işgücü piyasasında çok belirgin bir şekilde hissedileceğini söyleyen Wollmershaeuser, işsizliğin %5,9 ile zirve yapmasını öngörüyor. Bu yıl işsiz sayısının 2,5 milyona yükselmesini bekleyen ekonomist kısa süreli çalışan sayısının ise 2,4 milyona ulaşmasını beklediğini açıkladı.

Almanya Hekimler Birliği Başkanı Klaus Reinhardt, salgınla mücadele nedeniyle bu yıl yaz tatilinin ve yurt dışı seyahatlerin olmayacağını söyledi. Bu nedenle Alman turizmcilerin vatandaşların yurt içi destinasyonlarını tercih etme konusunda umutlu olduğunu aktardı.

10 Nisan’da başlayacak olan Paskalya tatilinin de salgın nedeniyle insanların evlerinde durduğu ve seyahatlerin yapılmadığı bir dönem olacağı aktarıldı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu