Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Almanya Ekonomisi 2019’da Beklentileri Karşılayarak %0.6 Büyüdü

Almanya ekonomisi 2019’da beklentileri karşılayarak yüzde 0.6 oranında büyüdü. İşte detaylar;
Almanya Ekonomisi 2019’da Beklentileri Karşılayarak %0.6 Büyüdü
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Almanya Federal İstatistik Ofisi (Destatis) tarafından yapılan açıklamaya göre ekonomi 2019’da yüzde 0.6 oranında büyüdü. Gayri safi yurtiçi hasıladaki (GSYİH) genişleme, Reuters tarafından yoklanan iktisatçıların tahminleri ile uyumlu geldi.

Öte yandan 2019 tam yıl gayri safi yurtiçi hasıla (GSYİH) verisi, 2018’de kaydedilen yüzde 1.5’lik büyümeden belirgin bir yavaşlama gösterdi ki bu da ülkenin beş yıl içindeki en zayıf büyümesiydi. Ayrıca 2017 yılındaki yüzde 2.2’lik artışın da epey altında kaldı.

Ekonomik büyümedeki düşüş, son yıllarda ülkede görülen trendin bir parçası olarak belirtildi ki trend, ihracatı etkileyen küresel ticaret gerilimleriyle daha da kötüleşmişti.

Almanya Ekonomi Büyüme Beklenti Karşıladı Avrupa’nın en büyük ekonomisinin yerli otomobil endüstrisi de yavaşlayan araba satışları ve daha yeşil araçların üretimine geçişle baskı altında kaldı. Sonuçta 2019, geleneksel olarak Euro Bölgesi büyümesinin ardındaki itici güç olarak görülen Almanya için özellikle zorlu bir yıl oldu.

Ülke durgunluğa girmekten ucu ucuna kaçındı ve Kasım ayında açıklanan son GSYİH rakamları üçüncü çeyrekte yüzde 0.1 gibi çok yetersiz bir büyüme gösterdi.

Destatis, verilere ilişkin açıklamasında Almanya ekonomisinin ardışık onuncu yıl için büyüme kaydettiğini ve bunun Birleşik Almanya’daki en uzun büyüme dönemi olduğunu bildirdi.

GCM Yatırım Banner

Ancak büyümenin, 2019’da hız kaybettiğini de ekledi. “2019’daki büyüme ağırlıklı olarak tüketim harcamalarıyla desteklendi. Alman ihracatı, önceki yıllara göre daha yavaş bir hızda olsa da 2019 yılında yıllık ortalama artışını sürdürdü.” diyen Destatis, ekonomik performansın hizmet sektöründe yükseldiğini, ancak sanayide önemli ölçüde azaldığını söyledi.

En son büyüme verilerinin, Almanya hükümetine ekonomiyi canlandırmak için kamu harcamalarını artırması yönünde daha fazla çağrı yapılmasına yol açacağı tahmin edildi.

Nitekim Şansölye Angela Merkel’in liderliğindeki koalisyon hükümetinin muhalifleri, hükümeti schwarze Null ya da black zero olarak adlandırılan dengeli bütçe sağlama ve yeni borç ödememe politikasını sürdürmekle suçluyordu. Merkel’in müttefiki olan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron bile Almanya’yı geçen yıl bütçe saplantısına sahip olmakla suçlamıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.