Yatırım yapmaya başla!

Almanya Ekonomisi 2019 Yılında Önemli Bir Soğuma Yaşayabilir

Ülkenin önde gelen ekonomi kurumları, Almanya'nın 2019 yılında önemli bir soğuma yaşayabileceğini ve keskin bir düşük bir büyüme göstebileceğini söyledi.
Almanya Ekonomisi 2019 Yılında Önemli Bir Soğuma Yaşayabilir

Almanya ekonomisinin 2019 yılında önemli bir soğuma yaşaması ve keskin bir şekilde daha düşük bir büyüme göstermesi bekleniyor. Ülkenin önde gelen ekonomi kurumları, Almanya Ekonomi Bakanlığı’na hazırladıkları raporda bu konuda uyarı yaptılar.

Almanya’nın büyüme tahminleri, önde gelen birçok Alman ekonomi araştırma enstitüsü tarafından derlenen “Ortak Ekonomik Tahmin” raporunda revize edildi.

Almanya Ortak Ekonomik Tahmin Raporu YayımlandıRaporda birçok ekonomist tahminini sunarken, büyümeye yönelik yüzde 0,8 gibi önemli bir aşağı yönlü revize de yer aldı. 2018 yılının sonbaharında yayımlanan raporda yüzde 1,9’luk bir büyüme tahmini paylaşılırken, yeni raporda tahminler fazlasıyla aşağı çekildi.

Makroekonomi Anabilim Dalı Başkanı ve Halle Ekonomik Araştırma Enstitüsü Başkan Yardımcısı Oliver Holtemöller, “Alman ekonomisinin uzun vadeli yükselişi sona erdi,” dedi.

Raporda, bu zayıf ivmenin hem uluslararası çevre hem de sektöre özgü olaylar tarafından tetiklendiği belirtildi.

Ekonomik Zayıflık Hem Ulusal Hem ÖzelRaporda, “Küresel ekonomik çevre, kısmen politik riskler nedeniyle kötüleşti ve imalat sektörü üretimde engellerle mücadele ediyor. Almanya şu anda ekonomide bir bütün olarak kapasite eksikliğinin azalmakta olduğu bir soğuma sürecinden geçiyor,” ifadelerine yer verildi.

Bununla birlikte enstitüler, bugüne kadar birkaç çeyrekte gayri safi yurt içi hasılaya yapılan olumsuz değişim oranları ile belirgin bir durgunluk ihtimalinin hafif olma durumunu dikkate aldıklarını belirttiler.

Alman Federal Ekonomik İşler ve Enerji Bakanlığı adına yılda iki kez yayımlanan rapor, Ifo ve RWI gibi birçok enstitü tarafından derlendi.

Bakanlık Adına Yılda İki Kere YayımlanıyorRaporda, Avrupa’nın geleneksel büyüme itici gücü olan Almanya’nın ihracata yönelik ekonomisinden gelen makroekonomik veriler incelendi. Ekonominin 2018’in üçüncü çeyreğinde daraldığı ve dördüncü çeyrekte düz bir büyüme gösterdiği belirtildi. Bunun teknik durgunluğa engel olduğu söylendi.

Alman fabrika siparişlerinin 2019’un Şubat ayında yüzde 4,2 düştüğünü ve resmi verinin 2017 yılı Ocak ayından bu yana en sert düşüşe işaret ettiğini gösterdiğine değinildi. Bunun ise ülke için daha fazla olumsuz haber olduğu belirtildi. Pazartesi ise Almanya imalat PMI verisi açıklandı ve 2012 yılının Temmuz ayından bu yana görülen en düşük seviyeye işaret etti.

Almanya imalat PMI verilerini derleyen IHS ve BME; üretim, yeni siparişler ve ihracat satışlarında daha hızlı düşüşler kaydedildiğini söyledi.

Almanya İmalat PMI DüştüÇarşamba günü ise hizmet PMI verisi 6 ayın en yüksek seviyelerine işaret ederek iyimserlik getirdi. Almanya’daki genel büyüme yavaşlaması, Avrupa’daki otomobil ithalatında muhtemel ABD ithalatı tarifeleri ve talebi etkileyen daha geniş bir küresel yavaşlama ihtimali ile birlikte ülkenin geleneksel büyüme itici gücü olan otomobil endüstrisindeki karışıklıklara bağlanıyor.

Rapor, küresel ekonomik çevrenin zayıf Alman büyümesine katkıda bulunmasına karşın, “2018’in ikinci yarısında yavaşlamayı artıran ana faktörlerin otomotiv endüstrisindeki sorunlar ve Ren Nehri’nin düşük su seviyesi,” olduğunu belirtti. Nehir, Alman üreticilere hammadde taşıması ve mal dağıtımında kullanılmasından dolayı Alman endüstrisi için çok önemlidir. Düşük su seviyesi, daha az kargo taşınabileceği anlamına geliyor.

Raporda, arz darboğazı nedeniyle üretimde engel teşkil eden firmaların oranı ve vasıflı işçilerin kıtlığının geçen yıla göre tarihi zirvelere geldiği söylendi.

Ren Nehri Suyu Azaldı2019 yılında enstitüler, ekonominin muhtemelen istikrar kazanacağını ancak önceki yılların yüksek momentumuna geri dönmeden yapılacağını söylediler. Ren’deki düşük su seviyesinin neden olduğu üretim sorunlarının çözüldüğü ve otomotiv endüstrisinin yakında WLTP standardına geçme konusundaki zorlukların üstesinden gelmesi gerektiğinin altını çizdiler.

Raporda, “Bu kendi başına imalat sektöründe üretimde güçlü bir artış olduğunu savunuyor. Ancak araç üretimindeki toparlanma şimdiya kadar durgun seyretti,” ifadeleri kullanıldı. 2019’daki düşük GSYİH büyümesinin, yılın başındaki zayıf momentumdan kaynaklandığına dikkat çeken rapor, ekonomik görünümün yüzde 0,8’lik büyüme oranının önerebileceği kadar kasvetli olmadığını belirtti

Raporda, 2019’un dört çeyreklik ortalaması yüzde 1,4 olarak tahmin ederken, 2020’de yüzde 1,8 düzeyinde artacağı söylendi.

2020 Büyüme Tahmini Yüzde 1,8Kurumlar 2019’un dört çeyreğinde GSYİH’deki değişimi yansıtan yıllık ortalama üç aylık büyüme oranını yüzde 1,4 olarak ve dolayısıyla Alman ekonomisinin potansiyel büyüme hızına yakın olarak tahmin ediyorlar. Enstitüler, 2020’deki GSYİH tahminlerine sıkı sıkıya bağlı kalırken, yüzde 1,8 düzeyinde artacağını tahmin ediyorlar.

Barclays ihtisatçıları Radu-Gabriel Cristea ve İaroslav Shelepko, “Şu anda değişen kendi kendine özgü rüzgarlara rağmen ve iç talebin göreceli direncine karşın Almanya’nın küresel etkenlerin kötüleşmesine büyük ölçüde maruz kaldığı,” yorumunda bulundular. İktisatçılar, sağlıklı iç talebin; ABD-Çin ticaret savaşı, ABD’nin AB otomobilleri üzerine tarife riski, Brexit veya küresel büyüme zayıflığı arasında kaybedilen küresel talebi ve güveni telafi etmek için yetersiz olabileceğini dile getirdiler.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum