Yatırım yapmaya başla!

Almanya Art Arda Dokuz Sezondur Türkiye’nin Fındık İhracatında İlk Sırayı Kapıyor!

Fındık üretiminde liderliği istikrarla elinde tutan Türkiye, bir yıllık dönemde en fazla ihracatı Almanya'ya gerçekleştirdi.
Almanya Art Arda Dokuz Sezondur Türkiye’nin Fındık İhracatında İlk Sırayı Kapıyor!

Fındık üretiminde dünya lideri olan Türkiye, pazardaki önemli konumunu ürün zenginliği ve gerçekleştirdiği dışa satımlarla korumayı başarıyor. 1 Eylül 2018’den 31 Ağustos 2019’a kadar olan dönemdeki fındık satış miktarları ortaya çıkan Türkiye’nin verimli bir yıl geçirdiği görüldü.

Ulaşılan bilgiye göre bundan önceki 9 sezonda olduğu gibi söz konusu dönemde de en fazla fındık satışı Almanya’ya gerçekleştirildi.

En Fazla Fındık Satışı Almanya'ya YapıldıTürkiye’nin 1 yıllık dönemde en fazla fındık satışı yaptığı yerlerde Almanya’dan sonra İtalya ve Fransa’nın yer aldığı görüldü. Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (KFMİB) tarafından alınan verilerden Türkiye’nin geride bıraktığı sezon içinde 115 farklı ülkeye fındık ihracatı gerçekleştirdiği ortaya çıktı.

Söz konusu bu dışa satımda fındık miktarı 269 bin 399 olurken, elde edilen gelir ise 1 milyar 592 milyon 737 bin dolar tutarında belirlendi. Fındık ihracatında üst üste 9 sezondur ilk sırada yer alan Almanya’nın 2009-2010 sezonundan bu yana liderliği elinde tuttuğu biliniyor. Söz konusu ülkeye geçtiğimiz sezon satılan fındık miktarı 67 bin 318 ton iken, elde edilen gelir ise 370 bin 629 bin dolar olarak ölçülmüştü.

Türkiye’nin en fazla fındık ihraç ettiği ülkeler sıralamasında ikinci sırada bulunan İtalya 55 bin 655 tonluk fındıktan 334 milyon 953 bin dolarlık gelir getirirken, Fransa’da miktar-gelir ölçütleri sırasıyla 19 bin 344 ton ve 115 milyon 946 bin dolar olarak kaydedildi.

Türkiye’nin geçtiğimiz sezonda en az fındık ihracatı yaptığı yer ise yalnızca 18 kilogramlık fındık gönderimi ve 166 dolarlık gelir ile Angola olarak belirlendi.

En Az Fındık İhracatı Angola'ya GerçekleştirildiEn az fındığın gönderildiği yerler arasında Angola’nın hemen ardından 19 kilogram ile Ruanda ve 20 kilogramla Gana yer aldı. Verilerden ulaşılan bilgiye göre Türkiye’nin tıpkı diğer sezonlarda olduğu gibi 2018-2019’da da fındık satışında Avrupa ülkelerine yoğunlaştığı görüldü.

Söz konusu dönemde Çin’e ihraç edilen fındık miktarında artış olması dikkatlerden kaçmadı. Ülkeye Türkiye’den 8 bin 73 tonluk yollanırken, Çin Halk Cumhuriyeti ülke sıralamasında 7. sırada yer aldı.

Konuyla ilgili görüşlerini paylaşan KFMİB Yönetim Kurulu Başkanı İlyas Edip Sevinç, geçtiğimiz sezonda 285 bin tonluk fındık ihracatı koyulduğunu anımsattı. Ardından 270 bin tonluk dışa satım yapıldığını belirten Sevinç, hedefin biraz altında kalındığını, fakat rakamın çok da kötü olmadığını açıkladı.

Çin’e yapılan ihracat artışına yönelik ülke pazarının özellikle Mayıs ayından bu yana önemli bir gelişme kaydettiğini açıklarken, Türkiye’den fındık ihraç eden ülkeler arasında Çin’in her zaman ilk 10 arasında bulunacağını bildirdi.

Dünya fındık ihtiyacının %70’lik bölümünü tek başına üstlenen Türkiye’de düşüş gösteren fındık fiyatları, Avrupalı alıcıların Türk fındığına karşı karalama iddiaları yapmalarına bağlandı. FİSKOBİRLİK Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Bayraktar tarafından konu hakkında yapılan açıklama Türk fındığı için yapılan suçlamaları reddeder nitelikteydi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Gıda kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum