Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Almanya Dış Ticaret Birliği Ülkenin 2019 Yılı İhracat Tahminini Aşağı Çekti!

Almanya Dış Ticaret Birliği (BGA) tarafından ülkenin 2019 yılına ilişkin ihracat tahmini olumsuzluk yaratan bazı sebeplerden ötürü aşağı çekildi.
Almanya Dış Ticaret Birliği Ülkenin 2019 Yılı İhracat Tahminini Aşağı Çekti!

Almanya Dış Ticaret Birliği (BGA) tarafından ülkenin ihracat verilerine ilişkin artış tahminleri düşürüldü. BGA buna gerekçe olarak ABD’nin küresel ticaret politikaları ile başta Birleşik Krallık olmak üzere küresel piyasaları etkileyen Brexit meselesini gösterdi. BGA’nın Almanya’nın bu yılı da kapsayan ihracat tahminlerini aşağı yönlü revize etmesi ülke için bir süredir var olan endişeleri destekledi.

Birliğin Almanya’nın 2019 yılına ilişkin ihracat artış tahminini %1,5 seviyesinden %0,5’e düşürdüğü öğrenildi.

İhracat Artış Tahmini DüşürüldüBunun yanında BGA ülkenin ithalat artış oranı tahminini ise %2 olarak belirledi. Ayrıca Almanya’nın küresel ticaret durumunun düzeleceği tarihi en erken 2020 yılının ikinci yarısı olarak öngördü. Birlikten gelen açıklama, Alman firmaların uzun vadeli plan yapmasının Brexit ile imkansız bir hale geldiğine işaret ederken, Almanya’nın Brexit’ten en fazla olumsuz etki gören ülke olduğu vurgulandı.

Birlik, daha önce kaydettiği bir açıklamasında Brexit meselesiyle Almanyalı şirketlerin İngiltere’ye ihracat faaliyetlerinde 3,5 milyar Euro’luk bir kayıp yaşadığını belirtmişti. Bunun yanı sıra İngiltere’nin sanayi üretiminde tükenen stoklar ve İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden anlaşmasız bir şekilde ayrılması ile Almanya’nın ihracattaki kayıplarının artacağı yönünde bir uyarıda bulunmuştu.

Ülkenin 2018 yılına ilişkin mevsimsellik ve takvim etkilerinden arındırılmış ihracatı Almanya Federal İstatistik Ofisi’nin (Destatis) verilerine göre %3 artışla 1 trilyon 317 milyar Euro seviyesiyle rekora ulaşmıştı.

2018'de İhracat Rekora UlaşmıştıAlmanya’nın geçtiğimiz yıla ait ithalat rakamı ise 1 trilyon 90 milyar Euro’ya işaret ederken, 227 milyar 800 milyon Euro’luk dış ticaret fazlası verdiği kayıtlara geçmişti.

Ülkenin 2019’un ilk 7 ayındaki ihracat ve ithalat faaliyetlerine bakılacak olursa, ihracatın 2018’in aynı dönemine kıyasla %1 artışla 781,3 milyar Euro tutarına çıktığı görülmüştü.

Bunun yanında söz konusu dönemdeki ithalatının ise kaydettiği %2,5 oranındaki düşüşle 650,2 milyar Euro tutarına gerilediği ve tüm bunlarla birlikte ülkenin dış ticaret fazlasının yılın 7 aylık döneminde 131,1 milyar Euro olarak gerçekleştiği tespit edilmişti.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum