Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Almanya Başbakanı Rusya’ya Yaptırımı Reddetti

Rusya-Ukrayna geriliminde tansiyon bir düşüp bir yükseliyor. Bugün ABD’nin açıklamaları gerilimi artırırken Almanya ılımlı konuştu.
Almanya Başbakanı Rusya’ya Yaptırımı Reddetti
Yorum

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, yıllık Münih Güvenlik Konferansı’na katıldı. Şansölye Olaf Scholz bugün CNBC’ye verdiği demeçte Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski’nin Rusya’ya yaptırım uygulanması çağrılarını reddetti.

Moskova’nın Batı’nın olası bir işgale nasıl tepki vereceğinden tam olarak emin olmaması gerektiğini ekledi.

Scholz, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali durumunda Batılı müttefiklerin Rusya’ya derhal yaptırım uygulamaya hemen hazırlıklı olduğunu söyledi. Ancak devam eden gerilimlere barışçıl bir çözüm bulma umuduyla bu tür önlemlerin son çare olarak kalması gerektiğini söyledi.

Rusya’ya olası yaptırımlara atıfta bulunarak; “Bunu şimdi yapmak yerine o zaman yapıyoruz demek daha iyi çünkü durumdan kaçınmak istiyoruz” dedi.

Almanya Başbakanı: Rusya Karşılaşacağı Sonuçları Bilmemeli

Barışın bir şansa sahip olduğu yöne gitmek istediklerini aktaran Scholz, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesi halinde hangi yaptırımlarla karşılaşacağını netleştirmedi.

Aksine Moskova’nın karşılaşacağı sonuçları “tam olarak” değil “yaklaşık olarak” bilmesi gerektiğini söyledi.

Bu durum, Rusya’nın ekonomik olarak, özellikle de enerji yaptırımları yoluyla nasıl zarar görebileceği konusunda spesifik açıklamalarda bulunan diğer Batılı liderlerle çelişti.

“Benim görüşüm, onları halka açıklamanın bir anlamı yok. Rus hükümetinin bizim ne yapacağımızdan tam olarak emin olamaması, elde etmeyi umduğumuz şey için iyi. Ne hakkında konuştuğumuzu yaklaşık olarak bilecekler, ama tam olarak bilemeyecekler” dedi.

Scholz’un açıklamaları Münih’teki konferansta konuşan Ukrayna lideri Zelenski’nin yorumları üzerine geldi. Volodimir Zelenski Batı’nın Rusya’ya yönelik “yatıştırma” politikasını durdurması gerektiğini söyleyerek yaptırım çağrılarını tekrarladı.

ABD Sert Uyarılarını Sürdürüyor

Ukrayna’dan çatışma haberleri gelirken ABD Rusya’nın Ukrayna’yı işgal edeceğinde ve bedelinin ağır olacağında ısrar ediyor.

ABD Başkanı Joe Biden dün gece Rusya’nın önümüzdeki günlerde Kiev üzerinden bir saldırı düzenleyeceğini belirtmişti. Rusya’nın planlarını sürdürmeye devam etmesi durumunda felaket ve gereksiz bir savaşa sebep olacağını söylemişti.

ABD Başkan Yardımcısı Kamala Harris da bugün Münih’te yaptığı açıklamada; “Açık konuşayım. Kesin olarak söyleyebilirim ki Rusya Ukrayna’yı işgal ederse, Moskova’ya, ABD ve ortaklarımız ‘büyük ve eşi görülmemiş’ bir ekonomik bedel ödetecekler.” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu