Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Almanya’nın Ağustos Ayı Ifo Güven Endeksi Açıklandı!

2018 yılının başından bu yana düşüş görülen Almanya'nın Ifo İş Güvenliği Endeksi açıklandı. Rakamların beklenti altında kaldığı görüldü.
Almanya’nın Ağustos Ayı Ifo Güven Endeksi Açıklandı!
Son Güncelleme: 
Yorum

Almanya’nın Ağustos ayına ilişkin Ifo İş Güvenliği Endeksi açıklandı. Veriler beklenenden düşük geldi. Bu kapsamda ülkede işletme güveni bundan yaklaşık 1 yıl önce başlayan düşüş eğilimini bu ay da sürdürdü. Resesyon mesajı vermeye ise devam ediyor.

Bugün belirlenen Bilgi ve Forschung (Ifo) İş Ortamı Endeksi verileri imalat, inşaat, toptan ve perakende satış gibi sektörlerde gelecek 6 ay için şirketlerin durumunu ortaya koyuyor.

Söz konusu endeks Ağustos ayında 94.3’e geriledi. Beklentiler ise 95.1 idi. Böylelikle açıklanan rakamlar beklentilerin altında gerçekleşti.

Söz Konusu Endeks Ağustos'ta GerilediEuro Bölgesi’nin dev ekonomisi Almanya’nın Temmuz ayına ilişkin Ifo İş Güveni Endeksi ise 95.7 seviyesinden 95.8 olarak revize edildi. Bu dönemdeki beklentiler endeksi ise 91.3’tü. 92.2’lik Temmuz verisi ise 92.1 idi.

Cari koşullar endeksi 99.4 seviyesinden revize edilmişti. Söz konusu bu veriler 99.6’dan 97.3’e gerileme kaydetti.

Cari Koşullar Endeksi 99.4'ten Revize EdilmiştiKısa bir zaman önce Münih Üniversitesi Ekonomik Araştırma Enstitüsü (IFO) tarafından yapılan bir araştırma, anlaşmasız Brexit’ten en çok etkilenecek ülkeleri sıralamıştı.

Bu kapsamda İrlanda ilk sırada yer alırken, Leuven Üniversitesi’nin yaptığı bir başka araştırma konuşuldu. Buna göre İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden anlaşmasız olarak ayrılmasının Almanya’da 290 bin kişinin işsiz kalmasıyla sonuçlanacağı ortaya atıldı.

Geçtiğimiz günlerde Almanya’nın Ağustos ayına ilişkin imalat PMI verileri ilan edilmişti. Beklentilerin üzerinde gelen rakamlar, resesyon riskine işaret etmişti. Satın alma yöneicileri endeksine karşılık gelen bu veriler bu ay 43.6 olarak kaydedilmiş ve 43.0 seviyesindeki beklentileri yeterince karşılamıştı. Bu rakam Temmuz ayında ise 43.2 idi.

Diğer taraftan Cuma günü Euro Bölgesi’nde sakin bir veri akışı hakimdi. Fakat küresel piyasaları derinden etkileyen ABD-Çin arasındaki gerilimi artan ticaret savaşı Euro’da güçlenmeyi beraberinde getirdi. Beklentiden düşük gelen bugünkü verilerin ise bölgede nasıl bir etki yaratacağı takip edilecek.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu