Yatırım yapmaya başla!

Almanya’nın 5G Altyapısı için Huawei’ye İhtiyacı Var

Almanya İçişleri Bakanı Horst Seehofer, 5G altyapısını Huawei olmadan kuramayacaklarını söyledi.
Almanya’nın 5G Altyapısı için Huawei’ye İhtiyacı Var

5G teknolojisinin 2020 yılı itibariyle dünya genelinde çok daha hızlı şekilde yaygınlaşması planlanıyor. Samsung, Huawei ve Xiaomi gibi başlıca akıllı telefon üreticileri yeni nesil modellerinde 5G desteğine yer vermeye başladı. Apple’ın da bu yılın sonuna doğru tanıtması beklenen iPhone 12 modellerinde 5G desteğini sunması bekleniyor. Çinli teknoloji devi Huawei dünyanın bir numaralı telekomünikasyon üreticisi konumunda.

50’den fazla ülke ile 5G anlaşması yapan teknoloji devi bir yandan da ABD ambargosuna karşı durmaya çalışıyor. Ülkeye Huawei imzalı ekipmanların girişi yasaklanmış durumda. ABD müttefiki olan başka ülkelere de Huawei ile çalışmamalarını söylüyor.

Avustralya ve Yeni Zelanda gibi ülkeler ABD’nin bu talebine olumlu cevap verirken, bazı ülkeler de henüz karar aşamasında. İngiltere’nin Huawei ile 5G konusunda kararının ne olacağı merak ediliyor. Ada ülkesinin ne yapacağı merak edilirken, bir başka Avrupa ülkesinden de Huawei ile ilgili açıklamalar geldi. Açıklama Almanya İçişleri Bakanı tarafından yapıldı.

Almanya Huawei ile Çalışacak

Almanya Huawei ile Çalışacak

ABD’nin Huawei konusunda yaptırım kararı almasını beklediği ülkeler arasında Almanya da yer alıyor. Ancak İçişleri Bakanı Horst Seehofer tarafından yapılan açıklama ülkenin ABD’den gelen bu talebe uymayacağını gösteriyor. Seehofer açıklamasında şu an için Huawei olmadan 5G altyapısını kurmalarının mümkün olmadığını belirtti. Bakan açıklamasında Almanya’nun casusluk faaliyetlerine karşı korunması gerektiğini söyledi ancak Huawei’nin olmadığı bir durumun söz konusu olmadığını ifade etti.

Seehofer açıklamasının devamında Çinli teknoloji devine yönelik uygulayacakları bir yaptırımın, ülkedeki 5G ağlarının kurulumunu 5 ila 10 yıl erteleyeceğini söyledi. Bir gazeteye konuyla ilgili açıklamalar yapan Alman bakan, “Huawei’nin katılımı olmadan kısa vadede 5G ağını ülke genelinde kurabileceğimizi düşünmüyorum” diye konuştu.

Bakanın yaptığı bu açıklamanın ABD cephesinde nasıl karşılık bulacağı merak konusu. Trump yönetiminin Huawei’ye karşı olan katı tavrı biliniyor. Son açıklamalar ülkedeki Huawei’ye yönelik yaptırımların devam edeceği yönünde.

Huawei ise ekipman üretiminde ABD’li tedarikçilere ihtiyaç duymadan hareket etmeye başladı. 5G’nin yaygınlaşması sürecinde Huawei’nin en büyük tedarikçilerden biri konumunda olacağı belirtiliyor. Çinli teknoloji devi yaptırımlara rağmen gelirlerini artırmaya devam ediyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum