Yatırım yapmaya başla!

Almanya 2019 Üçüncü Çeyrekte Yüzde 0,1 Büyüme ile Teknik Resesyonu Engelledi

Almanya ekonomisi, 2019 yılının üçüncü çeyreğinde yüzde 0,1 büyüme ile teknik resesyondan kaçınmış oldu.
Almanya 2019 Üçüncü Çeyrekte Yüzde 0,1 Büyüme ile Teknik Resesyonu Engelledi

Alman ekonomisi, 2019 yılının üçüncü çeyreğinde yüzde 0,1 oranında büyüyerek teknik bir resesyona girmekten kaçındı. Rakamlar, yüzde -0,1 olan resmi tahminleri yenmiş oldu.

Almanya’nın gayri safi yurt içi hasılası üçüncü çeyrekte yüzde 0,1 oranında artış kaydetti. Beklentiler yüzde -0,1 veya 0 olması yönündeydi. Daralma yönündeki tahminleri aşan veri ile Alman ekonomisi, teknik durgunluğu engelledi. Yılın ikinci çeyreğindeki GSYİH büyümesi ise yüzde -0,1’den yüzde -0,2’ye revize edildi.

Federal İstatistik Ofisi’ne göre ekonomi, Temmuz ile Eylül ayları arasında yüzde 0,5 oranında büyüme kaydetti.

Temmuz-Eylül 2019 Yüzde 0,5 BüyümeBüyüme; fiyat, mevsimsellik ve takvime göre ayarlandığında bir önceki çeyreğe göre yüzde 0,1 oranında gerçekleşti. Bir önceki yılın aynı çeyreğine göreyse yüzde 1 olarak ayarlandı. Takvim ve fiyat etkilerine göre bakıldığında ise bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 0,5 oranında büyüme gerçekleşti.

Fiyat, mevsimsellik ve takvim etkilerine göre incelendiğinde çeyrek bazda karşılaştırmada geçici hesaplamalara göre; 2019 yılının üçüncü çeyreğinde olumlu katkıların tüketimden kaynaklandığı sonucu elde edilmiştir.

Yılın ikinci çeyreğine kıyasla hanehalkı ve devletin nihai tüketim harcamaları artmıştır. İhracat yükselirken, ithalat kabaca bir önceki çeyrek seviyesinde kalmıştır.

Hükümet ve Hanehalkı HarcamalarıAyrıca inşaatta brüt sabit sermaye oluşumu önceki çeyrekte artmıştır. Makine ve teçhizatta da brüt sabit sermaye oluşumu, önceki çeyreğe göre daha düşük kalmıştır.

Fiyat düzeltmeli GSYİH, yıllık bazda yüzde 1 oranında artmıştır. Takvim düzenlemesinden sonra GSYİH ise yüzde 0,5 oranında artışa işaret etmiştir. Çünkü 2019 yılının üçüncü çeyreğinde bir iş günü daha önceki yılın aynı çeyreğinden daha fazla olmuştur.

En son yapılan hesaplamalara göre; 2019 yılının ikinci çeyreğinde fiyat ayarlı GSYİH, bir önceki yıla göre yüzde 0,1 oranında gerçekleşmiştir. İlk çeyrekte ise yüzde 0,9 oranında bir büyüme görülmüştü.

2019 yılının üçüncü çeyreğinde ekonomik performans, bir yıl önceki 356.000 veya yüzde 0,8 artışla istihdamda 45,4 milyon kişi tarafından sağlanmıştır.

Alman ekonomisinin üçüncü çeyrek büyüme verilerine dair daha detaylı sonuçlar Federal İstatistik Ofisi tarafından 22 Kasım’da yayımlanacaktır.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum