Yatırım yapmaya başla!

Almanya’nın 2019 Kasım Sanayi Üretimi Verileri Son 18 Ayın En Yükseğinde!

İki ay boyunca üst üste gerileyen Almanya'nın sanayi üretim verileri 2019 Kasım'da iyileşerek dibe çöküşün görülmüş olabileceğine ilişkin sinyal verdi.
Almanya’nın 2019 Kasım Sanayi Üretimi Verileri Son 18 Ayın En Yükseğinde!

Bundesbank tarafından bugün açıklanan verilere göre, Euro Bölgesi’nin devi Almanya’nın 2019 Kasım ayına ilişkin sanayi üretim verileri, 2 ay art arda görülen gerilemenin ardından yükseliş kaydetti. Bu durum, ülkenin imalat sektöründeki endişe veren düşüşte dibe batmaya çok yakın olduğu şeklinde yorumları akla getirdi.

Mevsim etkisinden arındırılmış verilere göre Almanya’nın sanayi üretimi Kasım ayında bir önceki ay olan Ekim’e kıyasla %1,1 oranında arttı ve son 18 ay içindeki en güçlü yükselişini gerçekleştirdi.

Son 18 Aydaki En Güçlü Yükseliş Beklentiler, sanayi üretiminde %0,8 oranında artış olacağına işaret ediyordu ve beklentinin üzerinde açıklanan verilerle birlikte Eylül ayına kıyasla %1,7 oranında gerileyen Ekim ayına ait veriler de -%1.0 olarak revize edildi. Ülkenin sanayi üretiminin yıllık bazda %3,7 gerileme kaydedeceği yönünde beklentiler oluşmuştu. Fakat açıklanan verilerde görülen %2,6’lık gerileme beklentilerden daha iyiye işaret etti. Önceki aya ait veriler de -%5,3 seviyesinden -%4,6 olarak güncellendi.

Avrupa Merkez Bankası (AMB), Euro Bölgesi’nde ekonomik durgunluğa karşı savaş veren Almanya’nın açıklanan verilerini pür dikkat izliyor ve kendisi de durumla mücadele edebilmek için parasal teşvik politikalarını hızlandırma programları uyguluyor. 23 Ocak günü gerçekleştirilecek politika toplantısında alınacak kararların bölge ekonomine etkilerinin ne olacağı merak ediliyor.

Bundesbank’ın Perşembe günü açıkladığı diğer veriler, Almanya’nın Kasım ayına ilişkin ihracatının da bir önceki ay olan Ekim’e kıyasla %2,3 oranında azaldığını ortaya koydu. Aynı dönemde ülkenin ithalatında da %0,5 düşüş görüldü.

Bundesbank VerileriÜlkenin Ekim ayı ihracat verilerinde tıpkı Eylül’de olduğu gibi yükseliş gözlenmiş, daralma beklentilerini yanıltan veriler Ekim’e ihracatın aylık bazda %1,2 oranında arttığını göstermişti. Böylelikle 113 milyar Euro’da kaydedilen ihracat, %0,3 düşüş olacağı beklentilerini boşa çıkarmıştı. Ekim’de Almanya’nın ithalatı ise yüzdelik bazda bir değişim kaydetmemişti.

Alman Federal İstatistik Ofisi tarafından açıklanan verilerde ülkenin Kasım ayı dış ticaret fazlası 18,3 milyar dolar seviyesinde belirlenirken, bu dönemde kaydedilen cari işlemler fazlası ise 24,9 milyar dolar seviyesindeydi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum