Yatırım yapmaya başla!

Almanya 2019’un İlk Çeyreğinde İnşaat ve Tüketim ile Büyüdü

Almanya ekonomisi 2019 yılının ilk çeyreğinde inşaat ve tüketici harcamaları ile büyümeye yeniden dönüş yaptı.
Almanya 2019’un İlk Çeyreğinde İnşaat ve Tüketim ile Büyüdü

Avrupa’nın en büyük ekonomisi olan Almanya’da GSYİH, analistlerin beklentileri doğrultusunda yılın ilk çeyreğinde yüzde 0,4 artışa işaret etti. Şu sıralar, Trump’ın Avrupa otomobillerine yönelik gümrük vergisi getirebilecek olması nedeniyle Almanya’nın resesyona gireceği söylenirken, bu durumun Avrupa için iyi olacağına dikkat çekilmişti.

Federal İstatistik Ofisi, Almanya’nın GSYİH oranının bir önceki çeyreğe göre yüzde 0,4 oranında artış gösterdiğini açıkladı.

Almanya İlk Çeyrekte Yüzde 0,4 BüyüdüAnalistlerin beklentilerini yanıltmayan Almanya ekonomisi, takvim etkilerinden arındırılmış verilere göre; bir önceki yılın aynı çeyreğinde göre yüzde 0,7 oranında büyüme kaydetti. 2018 yılında düz bir büyüme göstererek yüzde 1,5 oranına işaret etmişti. Bu rakam, 2017 yılındaki yüzde 2,2’lik büyüme oranının altında kalarak son beş yılın en zayıf büyümesi olarak açıklanmıştı.

2019’un ilk çeyreğinde Almanya ekonomisi, altı ay süren durgunluğun ardından hanehalkı harcamalarının ve güçlü inşaat faaliyetlerinin etkisi ile büyümeye geri döndü. Altı aylık süreci hiçbir büyüme göstermeden geçiren Almanya, geçen yıl Temmuz-Eylül döneminde yüzde 0,2 daralırken, Ekim-Aralık döneminde resesyondan ucu ucuna kurtulmuştu.

Merkel’in sırdaşı olan Altmaier, bürokrasiyi ve vergileri azaltarak şirketleri destekleme çağrısını da tekrarladı.

Altmaier Şirketleri Destekleme ÇağrısıEkonomi Bakanı Peter Altmaier Reuters’e verdiği demeçte, büyüme rakamlarının genişlemesiz iki çeyrek dönemden sonra ilk umut ışığı olduğunu söyledi. Altmaier, “Uluslararası ticaret anlaşmazlıkları hala çözülmedi. Serbest ticareti mümkün kılan kabul edilebilir çözümler bulmak için mümkün olan her şeyi yapmalıyız,” dedi.

Avrupa’nın 2018 yılının sonunda durgunluktan kaçan ekonomisinin toparlanması, Euro bölgesinde bir ivmelenmeye yardımcı oldu. Yavaşlayan küresel büyümenin etkilerine karşı yeni parasal teşvik sağlamak için Avrupa Merkez Bankası’na baskı uyguladı. Buna ek olarak, ABD ve Çin arasında devam eden ticari anlaşmazlık nedeniyle Alman işletmeler zarar veriyor.

Yapılan yorumlarda ise bu yıl toparlanacak herhangi bir Alman büyümesinin mütevazi olabileceğine işaret ediliyor.

Almanya Büyümesi Mütevazi OlacakEkonomi Bakanlığı, güçlü iç ekonominin çalkantılı küresel ortama zarar vermesine rağmen, ihracatın ve sanayi üretiminin önümüzdeki aylarda bastırılmaya devam edeceğini belirtti. Aylık yayımlanan raporda, yıla iyi bir başlangıç yapıldığı belirtilirken, “Yalnızca dış ortam iyileşirse ve özellikle ticari çatışmaların yol açtığı belirsizlik azalırsa sürdürülebilir,” ifadeleri kullanıldı.

İstatistik Ofisi, ilk çeyrek büyümesinin büyük ölçüde hanehalkı harcamaları ve inşaattan kaynaklandığını söyledi. Makine ve teçhizata yapılan kurumsal yatırımların da yardımı söz konusu olurken, devlet harcamaları biraz olumsuz etki etti. Ofis, “Ticaret gelişimi hem ihracat hem de ithalat arttıkça karışık sinyaller verdi,” dedi.

İstatistik Ofisi, net ticaretin GSYİH üzerinde olumlu bir etkisi olup olmadığı sorusunu açıkta bırakmayı tercih etti.

Net İhracat GSYİH Üzerinde EtkiliEkonominin hangi sektörlerinin, ne ölçüde büyümeye katkıda bulunduğuna daha fazla ışık tutulmazken, gelecek hafta daha ayrıntılı verilerin yayımlanacağı biliniyor. Alman hükümeti 2019 yılının ilk yarısı için büyüme tahminini geçen ay yüzde 0,5’e düşürmüştü. Bu tahmin ise 2018 yılının yüzde 1,4 oranındaki büyümesinden keskin bir yavaşlamaya işaret etti.

DekaBank analisti Andreas Scheuerle “Normal zamanlarda, bugünün büyüme rakamları GSYİH projeksiyonlarını düzeltmek için yeterli bir neden olacaktır. Fakat dünya ticaretine yönelik büyük tehditlerin ışığında, ekonomistlerin tozlarını kuru tutma ihtimalleri yüksek,” ifadelerini kullandı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum