Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Alman ZEW Ekonomik Duyarlılık Endeksi Covid’e Rağmen Ocak’ta Yükseldi

Kilitlenmenin daha ileriye gideceği konusundaki belirsizliğe rağmen, Alman ekonomisinin ekonomik görünümü biraz iyileşti. Zew Endeksi yükseldi.
Alman ZEW Ekonomik Duyarlılık Endeksi Covid’e Rağmen Ocak’ta Yükseldi
Son Güncelleme: 
Yorum

Büyük sanayi ve sigorta şirketlerinden elde edilen verilerle hazırlanan Almanya ZEW beklentiler endeksinin Ocak 2021 sayısı açıklandı. Almanya için ZEW Ekonomik Duyarlılık Göstergesi bir önceki aya göre 6,8 puan artarak Ocak 2021’de 61,8’e yükseldi.

Rakam 60 yönündeki piyasa beklentilerini hafifçe aştı. Alman ekonomisinin ekonomik görünümü, artan ihracat beklentileri ve kilitlenmenin daha da ilerleyeceğine dair belirsizliğe rağmen iyileşti. Raporda da “kilitlenmenin daha ileri gidişine ilişkin belirsizliğe rağmen, Alman ekonomisinin ekonomik görünümü biraz iyileşti” denildi.

ZEW Başkanı Profesör Achim Wambach mevcut beklentiler hakkında; “ZEW Finans Piyasası Anketi’nin Ocak ayındaki sonuçları, özellikle ihracat beklentilerinin önemli ölçüde arttığını gösteriyor” dedi.
Alman ZEW Ekonomik Duyarlılık Endeksi Ocak 2021
Kaynak: ZEW

Mali piyasa uzmanlarının Euro Bölgesi’nin ekonomik kalkınmasına yönelik duyarlılığı 3,9 puan artarak göstergeyi Ocak ayında 58,3 puanlık yeni bir seviyeye taşıdı. Buna karşılık Euro Bölgesi’ndeki mevcut ekonomik durum göstergesi 3,2 puan düştü ve şu anda olduğu eksi 78,9 puana geriledi. Enflasyon beklentileri güçlü bir artış yaşadı.

Euro Bölgesi için beklentiler 10,9 puan artarak 51,6 puanlık yeni gösterge değerine ulaştı. Almanya için enflasyon göstergesi Ocak ayında 58,2 puan ile Aralık 2020’ye göre 18,6 puan daha yüksek oldu. Bugün Almanya’dan gelen başka önemli bir veri 2020’nin son ayına ilişkin tüketici fiyatları oldu.

Destatis’in verilerine göre Almanya’da tüketici fiyatları, Ocak 2015’ten bu yana en büyük düşüş olan bir önceki ayla aynı şekilde Aralık 2020’de yıldan yıla %0,3 düştü.
Almanya Tüketici Fiyat Aralık 2020
Kaynak: Destatis

Böylelikle Aralık, Covid-19 pandemisi ortasında 2020’nin beşinci deflasyon ayı oldu. Bu arada Robert Koch Enstitüsü (RKI) tarafından bulaşıcı hastalıklar için yayınlanan verilere göre Almanya Salı günü 11.369 yeni koronavirüs vakası ve 989 ölüm bildirdi ve ülke genelinde toplam bilançosu sırasıyla 2.05 milyon ve 47.622’ye çıkardı.

Son günlerde günlük vaka sayısı azalıyor gibi görünüyordu, ancak yetkililer daha bulaşıcı görünen yeni varyantlardan endişe duymaya devam etti. Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Alman eyaletlerinin başkanlarının bugün, Şubat ortasına kadar mevcut kısmi tecritin uzatıldığını ve sıkılaştığını duyurmaları bekleniyor.

Avrupa’nın başka yerlerinde, COVID enfeksiyon oranları yüksek olmaya devam ediyor, İngiltere Pazartesi itibariyle 37.535 yeni vaka açıkladı ve İspanya, pandeminin başlangıcından bu yana en büyük hafta sonu artışı olan Cuma gününden bu yana 84.287 enfeksiyon bildirdi. İngiltere, Fransa, İtalya ve İspanya, dünya çapında en yüksek ölüm oranlarına sahip ülkeler arasında.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu