Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Alman Sanayi Üretimi Eylül’de Artsa da Olumlu İvme Çift Dip’i Engelleyemeyecek

Almanya sanayi üretimi, Eylül ayında yüzde 1,6 artarken rakam yüzde 2,7’lik piyasa beklentilerinin altında kaldı. Detaylar haberimizde;
Alman Sanayi Üretimi Eylül’de Artsa da Olumlu İvme Çift Dip’i Engelleyemeyecek
Son Güncelleme: 
Yorum

Almanya Federal İstatistik Ofisi (Destatis) tarafından açıklanan verilere göre sanayi üretimi Eylül ayında yüzde 1,6 artış gösterdi. Rakam yüzde 2,7’lik artış yönündeki beklentilerin altında kalırken Ağustos ayındaki yukarı yönlü revize edilmiş yüzde 0,5’lik artışı takip etti.

Eylül artışı, salgın öncesi seviyelerin yüzde 8,4 altında kalmasına rağmen üretimdeki yükselişin ardışık beşini ayına işaret etti.

Ara malı (yüzde 1,4), tüketim malları (yüzde 3) ve sermaye malları (yüzde 2,2) üretiminde artışlar görülürken en büyük imalat kolu olan otomotiv endüstrisi yüzde 10 büyüdü. Buna karşılık, enerji üretimi yüzde 2,5 azaldı. Sanayi üretiminin yıllık bazdaki düşüşü ise yüzde 7,3 oldu.

Destatis, geçici verilere göre Alman sanayi üretiminin Eylül ayında bir önceki aya göre yüzde 1,6 arttığını, bir önceki yıla göre ise yüzde 7,3 azaldığını bildirdi.
Alman Sanayi Üretimi Eylül
Kaynak: Destatis

Alman Federal İstatistik Ofisi, dün açıkladığı verilerde ise fabrika siparişlerinin Eylül ayında önceki aya göre yüzde 0,5 arttığını ancak rakamın beklenti kaldı açıklamıştı.

Bugünkü açıklamada da korona krizinin birkaç aydır imalat sektöründeki gelişmeyi etkilediği Almanya’da korona salgını nedeniyle kısıtlamaların getirildiği Şubat 2020 ile karşılaştırıldığında, 2020 Eylül ayında üretimin mevsimsel ve takvim etkisinden arındırılmış olarak yüzde 8,4 daha düşük olduğu bildirildi.

Bu arada ikinci bir kilitleme ilan eden ülkede yaklaşık 20 bin yeni enfeksiyonla yeni bir rekor kırıldı. Almanya’nın ulusal hastalık kontrol merkezi, ülkenin günlük COVID-19 enfeksiyonlarında yeni bir rekor kırdığını bildirirken durum daha da endişe verici hale geldi.

Avrupa’daki Dünya Sağlık Örgütü, koronavirüs vakalarında bir patlama gördüğünü söyledi ve ölüm oranları arttıkça Avrupa’nın ileride zor bir dönem geçireceği konusunda uyardı. Bölge müdürü Hans Kluge, ölçeklendirilebilecek “orantılı hedefli önlemler” çağrısında bulundu.

Perşembe günkü 20 binlik yeni vaka sayısı 83 milyonluk bir ülke olan Almanya’daki toplam vaka sayısını 597.583’e çıkardı. 118 yeni ölüm de ölü sayısını 10.930’a yükseltti.
Alman Günlük Vaka Yeni Rekor
Kaynak: Worldometers

Alman endüstrisi Eylül ayında yeniden hızlanması üzerine görüş bildiren ING ekonomisti, bunun ekonominin dördüncü çeyrekte çift dipten kaçınmak için tek umudu olduğunu söyledi.

“Aslında sanayi, Alman ekonomisinin bir daralmadan hala kaçınmak için tek umududur” diyen Carsten Brzeski, bazı zayıflamalara rağmen, Ekim ayında üretim beklentilerinin hala güçlü olduğunu ve kilitleme önlemlerinin kaldırılmasının ardından siparişlerin yeniden hızlandığını dile getirdi.

Sanayi üretiminin bu olumlu ivmeyi dördüncü çeyreğe taşıması gerektiğini öngören ekonomist, notunda şu ifadelere yer verdi:

“Bununla birlikte, en son kilitleme önlemlerinin duyarlılık etkisinin yanında diğer birçok Euro Bölgesi ülkesi yeniden kilitlenirken azalan dış talep göz önüne alındığında bize göre bu olumlu ivme, Alman ekonomisindeki çift dip’in önüne geçmek için yeterli olmayacaktır.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu