Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Aralık’ta Duran Alman Sanayi Üretimi 1Ç21 Daralmasını Önleyemeyecek

Almanya’nın sanayi üretimi Aralık’ta aylık bazda yüzde 0 olurken yıllık bazda yüzde 1 geriledi. Duraklayan sektörün ilk çeyrekte ekonomiyi daralmadan kurtaramayacağı söylendi.
Aralık’ta Duran Alman Sanayi Üretimi 1Ç21 Daralmasını Önleyemeyecek
Son Güncelleme: 
Yorum

Almanya Federal İstatistik Ofisi’nin (Destatis) açıkladığı verilere göre ülkenin sanayi üretimi Aralık’ta aylık bazda durdu.

Düz okuma, Almanya ve diğer Avrupa ülkelerindeki yeni koronavirüs kilitlenmelerinin ortasında, Kasım ayında yukarı yönlü revize edilmiş yüzde 1,5’lik bir artışın ardından ve yüzde 0,3’lük artış yönündeki piyasa tahminlerine kıyasla geldi. Üretim önceki aya kıyasla %0 olurken bir önceki yılın aynı ayına göre %-1 olarak gerçekleşti.

Enerji üretimi yüzde 2,9, sermaye malları yüzde 0,5 azalırken bunlar ara malları (yüzde 2), tüketim malları (yüzde 2,6) ve inşaat (yüzde 3,2) artışlarını dengeledi.
Alman Sanayi Üretim Aralık 2020
Kaynak: Destatis

Koronavirüs salgını nedeniyle kısıtlamaların getirildiği 2020 Şubat ayı ile karşılaştırıldığında üretimin yüzde 3,6 daha düşük olduğu görüldü. 2020’nin tamamı düşünüldüğünde, sanayi üretimi yüzde 8,5 küçüldü.

Kasım ayı verileri üzerine güçlü Alman sanayi üretiminin çifte düşüş riskini silemediğini söyleyen ING’den Carsten Brzeski; Aralık verileri üzerine daha da karamsar görüş bildirdi. “Aralık ayındaki durgunluk, sanayi üretiminin ilk çeyrekte ekonomiyi daralmadan kurtaramama riskini artırıyor” ifadeleriyle uyarıda bulundu.

Ülkenin imalat sektörünün dördüncü çeyrekte yüzde 0,1 büyüyen Alman ekonomisini daralmadan kurtarmasının pek olası görünmediğini savundu.
Almanya GSYİH Değişim Oranları
Kaynak: Destatis

Endüstriyel faaliyetlerin, yaz aylarından bu yana hizmet sektörü ve pandemiden sert etkilenen diğer faaliyetlerden ayrıldığını hatırlatan ekonomist, ülkenin uyguladığı akıllı kilitlemelerin bu ayrışmanın önemli bir faktörü olduğunu belirtti.

Nitekim Alman imalat sektörünün pek çok bölümü ilk kilitlenme sırasında gönüllü olarak kapatılırken, fabrikalar ikinci kilitlenme sırasında açık kaldı. Bununla birlikte Alman imalat sektörü 2020’de büyümeyi sürdüren Çin ekonomisindeki güçlü ve devam eden toparlanmadan da çok fazla fayda sağladı.

ING Ekonomisti, bu noktada Alman imalat sektörüne dair endişelerini şu ifadelerle anlattı:

ING Ekonomisti Yorum Alman Sanayi Üretim Aralık 2020Brzeski, imalat sektörünün Alman ekonomisini bir kez daha daralmadan kurtarmasının pek olası görünmediğin üzerini çizerken rakamın hala yaz seviyelerinin altında olduğunu hatırlattı.

Aynı zamanda, 2020’nin ikinci yarısındaki stok azaltımının yılın başında sona ermiş göründüğünü belirtti. İlaveten kış havasının son dönemiyle birlikte inşaat sektörünün ilk çeyrekte büyümenin itici gücü olmayacağını tahmin etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu