Yatırım yapmaya başla!

Alman İş Dünyası Güveni Kasım’da Düştü, Yukarı Yönlü Hareket Sona Eriyor!

Alman iş dünyası güveni, dış talebin düşmesi ve ticari gerginliklerin arttığını gösteren işaretlerle birlikte Kasım’da biraz daha geriledi. Detaylar şöyle;
Alman İş Dünyası Güveni Kasım’da Düştü, Yukarı Yönlü Hareket Sona Eriyor!

Alman iş dünyası güveni, dış talebin düştüğünü ve ticari gerginliklerin arttığını gösteren işaretlerle birlikte Kasım’da biraz daha geriledi. Ifo Institute for Economic Research’un Alman şirketler arasındaki belirsizlik ölçeği 10 yıl içinde en hızlı seviyesine yükseldi.

İlgili haberde ifo’nun İş Ortamı’nın hizmet sektörü, ticaret, imalat ve inşaat sektöründeki firmalardan yaklaşık 9000 aylık anket yanıtlarına dayandığı bilgisi de verildi. Münih merkezli Ifo Enstitüsü tarafından yayınlanan, anahtar bir iş ortamı araştırmasının sonuçlarına göre Almanya’da İş Dünyası Güven Endeksi Kasım’da 102 puana geriledi. Nitekim bu rakam Ekim ayında 102.9 puan seviyesindeydi. Böylelikle endeks arka arkaya üç kez gerilemiş oldu.

Hans-Werner Sinn’in ardından Ekonomik Araştırma Enstitüsü Ifo’nun başkanı olan Clemens Fuest de Alman ekonomisinin yukarı yönlü gidişatının sona erdiğini söyledi.

Alman İş Dünyası Güveni Kasım'da DüştüFaaliyet azaldığı için Alman işletmeleri arasındaki duyarlılığın da zayıflamış olduğunu dile getiren Clemens Fuest; “uzun yukarı yönlü hareketin sona erdiğine dair işaretler var, Almanya ekonomisi yavaşlıyor” ifadeleriyle dikkat çekti. Fuest ayrıca Almanya’nın otomotiv sektörü için yeni emisyon standartlarının getirilmesinin, ekonomik yavaşlamada önemli bir faktör olduğunu ve tüm sektörlerde daha geniş bir yapısal yavaşlamanın bulunduğuna dair kanıt olduğunu dile getirdi.

Konuşmasında “Bu daha geniştir ve dünya ekonomisinin yavaşlamasını yansıtır, İtalya’daki durum ve Brexit gibi bazı risk faktörleri de bulunmaktadır.” sözlerini de kullandı.

Ifo Başkanı Yukarı Yönlü Hareket Sona Eriyor!Fuest Alman şirketlerinin çoğunun yatırımlar konusunda sabit duracağını çünkü İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden çıkış tarihinin giderek yaklaştığını da bildirdi. İlgili haberde Almanya’nın Avrupa’nın en büyük ekonomisi konumunda olmasına rağmen euronun Pazartesi günü yapılan işlemlerde güçlendiği, bunun tüccarların İtalya’nın tartışmalı bütçe planını ele almayı kabul edebilecekleri ve AB ile İngiltere arasında Brexit anlaşmasının hafta sonu imzalanmasına odaklanmasından kaynaklandığı söylendi.

Öte yandan Rabobank stratejisti Jane Foley de; “piyasada Almanya’nın dördüncü çeyrek verilerinin potansiyel olarak otomobil sektöründen kaynaklı bir şekilde daha iyi olacağına dair umut var ancak bu veriler beklentileri karşılayacak kadar güçlü değil” diyerek euro bölgesi ülkelerindeki mevcut büyüme verilerinin Avrupa Merkez Bankası’nın 2019’da faiz oranlarını yükseltmesini zorlaştıracağını aktardı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum