Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Alman Hanehalkı Tüketim Harcamaları 50 Yılın En Sert Düşüşünü Yaşadı

Açıklanan resmi verilere göre Almanya’nın hanehalkı tüketim harcamaları, Covid-19 pandemisi neticesinde 1970’den sonra en güçlü düşüşünü kaydetti.
Alman Hanehalkı Tüketim Harcamaları 50 Yılın En Sert Düşüşünü Yaşadı

Almanya Federal İstatistik Ofisi (Destatis) tarafından bugün yayımlanan rapora göre hanehalkı nihai tüketim harcamaları 2020’de belirgin şekilde düştü.

Nedeni ise tahmin edileceği şekilde 2020 yılına damga vuran Covid-19 pandemisi ve ilgili kısıtlamaları oldu. Alman hanehalkının tüketim davranışları salgın nedeniyle kayda değer derecede değişti.

Destatis’in 15 Mart 2021 Dünya Tüketici Hakları Günü’ndeki açıklaması da durumu gözler önüne serdi.
Almanya 2021 İlk Yarısı Covid En Kötü Darbe Dayanıklı Tüketim Malları Aldı
Kaynak: Destatis

Ulusal hesap kavramlarına göre 2020’de yurtiçi hanehalkı nihai tüketim harcamaları bir önceki yıla göre cari fiyatlarla %4,6 ve fiyata göre düzeltilmiş şartlarda %5,0 azaldı.

Bu, 1970 yılından bu yana görülen en büyük düşüş oldu. Söz konusu gelişmenin, 2008-2009 mali ve ekonomik krizi sırasında gözlemlenen trendden farklı olduğu belirtildi. O dönemde, özel tüketim daha az etkilenmiş ve bu nedenle Almanya’nın ulusal ekonomisi üzerinde dengeleyici bir etkiye sahip olmuştu.

Rapora göre Almanya’da 2021’in ilk yarısında Covid’den en kötü darbeyi yüzde 8,5 gerileyen dayanıklı tüketim malları aldı. İkinci yarıda ise yüzde 7,8’lik toparlanma oldu.

Yarı dayanıklı tüketim malları ilk yarıda yüzde 8,3 düşerken hizmetler yüzde 8,2 geriledi. İkinci yarıda ise yarı dayanıklı tüketim malları yüzde 2,7, hizmetler yüzde 9,1 düştü. Her iki yarıda da artış kaydeden dayanıksız tüketim malları ilk yarıda yüzde 2,5, ikinci yarıda yüzde 0,3 arttı.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum