Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Alman Enerji Devinden Rekor Zarar: 40 Milyar Euro

Küresel enerji krizi dünyanın en güçlü ülkelerinden olan Almanya’yı da sarstı. Enerji şirketi Uniper rekor zarar bildirdi. İşte detaylar;
Alman Enerji Devinden Rekor Zarar: 40 Milyar Euro
Yorum

Rusya-Ukrayna savaşı ile başlayan enerji krizi, özellikle Avrupa başta olmak üzere dünyadaki birçok ülke tarafından ciddi şekilde hissedildi. Dünyanın en güçlü ekonomisinden biri olan Almanya’da faaliyet gösteren enerji şirketi Uniper de krizden oldukça sert şekilde etkilendi. Alman şirketi, tarihinin en büyük kayıplarından birini yaşayarak 40 milyar euro değerinde rekor zarar bildirdi.

Yakında kamulaştırılacak olan gaz ithalatçısı Uniper, Rusya’nın tedariklerini durdurmasının ardından büyük kayıp yaşadı. Rusya’nın Avrupa ile tedarik ilişkilerini kesme kararının Avrupa’da nasıl bir sonuç doğurduğu gözler önüne serildi.

Mevcut yılın başından bu yana Uniper’deki hisseler yüzde 93 değer kaybetti. 15,2 milyar euro olan mevcut piyasa değeri 1,14 milyar euroya kadar düştü.

Mali İşler Direktörü Tiina Tuomela, yarım yıllık rakamların finansal sonuçlarda büyük izler bıraktığını belirtti. Uniper’in kamulaştırılacağını belirten bir paketin şu anda üzerinde tamamlanmak üzere olduğunu söyledi.

Riskleri en aza indirmek ve Rusya’nın durdurulan tedarikinden kaynaklı kayıpları 2024’e kadar sona erdirmek için yoğun bir şekilde çalıştıklarını vurguladı.

Avrupa ülkeleri kış ayı için oldukça endişeli durumda. Hükümetler gaz depolarının dolu olduğunu ifade etse de uzun vadede ne olacağı ile ilgili bir endişe hakim.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu