Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Alman Ekonomisi için Tahminler 3 Ayda Tepetaklak Oldu!

Haziran’dan bu yana geçen üç ay, Almanya ekonomisi için tahminleri tepetaklak etti. Enflasyon ve büyüme beklentileri sert değişti.
Alman Ekonomisi için Tahminler 3 Ayda Tepetaklak Oldu!
HABER GİRİŞ

Almanya’nın önde gelen ekonomik düşünce kuruluşlarından Ifo, Avrupa’nın en büyük ekonomisi için yeni tahminleriyle gündeme geldi. Ekonomik Araştırma Enstitüsü (Ifo), gelecek yıl için büyüme tahminini yüzde eksi 0,3’e revize ettiğini açıkladı. Haziran ayında kurum, Alman ekonomisi için 2023’te yüzde 3,7 büyüme bekliyordu.

Fazlasıyla sert olan büyüme değişikliğinin yanında enflasyon beklentileri de ciddi oranda yükseltildi. Ifo bugünkü raporunda Almanya’da enflasyonun 2023’te yüzde 9,3 olacağını öngördü. Bu yıl içinse yüzde 8,1’e işaret etti.

Ifo’nun bugünkü raporu ile Almanya ekonomisi için gelen karamsar tahminlere bir yenisi daha eklendi.

Almanya Durgunluk ve Enflasyonla Karşı Karşıya!

Ifo Enstitüsü, bugünkü güncellemesinde 2023 büyüme tahminini 4 puan düşürdü. Bu yıl içinse yüzde 1,6 büyüme öngördü. 2023’teki enflasyon tahminini de 6 puanla keskin bir şekilde yükseltti.

Ifo Tahminler Başkanı Timo Wollmershauser, “bir kış resesyonuna ilerliyoruz” derken kısa vadede umutlu olmadığını şöyle anlattı:

GCM Yatırım Banner

“Yaz boyunca Rusya’dan gelen gaz arzındaki kesintiler ve bunun tetiklediği sert fiyat artışları, koronavirüs sonrası ekonomik toparlanmaya zarar veriyor. Yüzde 1,8 büyüme ve yüzde 2,4 enflasyon tahminimiz ile 2024 yılına kadar normale dönüş beklemiyoruz.”

Raporda, enerji tedarikçilerinin, özellikle 2023’ün başında, yüksek maliyetlerle elektrik ve gaz fiyatlarında önemli düzenlemeler yapacağı belirtildi. Bu da enflasyon oranını ilk çeyrekte yüzde 11’e kadar yükseltecek. Ancak yüzde 11’ler, fiyat artışları için zirve olacak.

Sonucunda reel hane gelirleri ve satın alma gücü gözle görülür şekilde düşecek. Hükümetin üçüncü yardım paketinin bu düşüşü bir şekilde telafi etmesi muhtemel olsa da tam bir dengelenme mümkün olmayacak.

Kışın yeterli gazın bulunacağını varsayan Ifo, iş gücü piyasası üzerinde ciddi bir etki beklemiyor. İstihdamdaki artış ise sadece geçici olarak yavaşlayacak.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın