Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Alman Ekonomisi için Kritik Veri 6 Aylık Yükselişi Sonlandırdı

Almanya’nın beklenen verilerinden Ifo iş iklimi endeksi açıklandı. Mayıs göstergesi, 14 ayın en yüksek seviyesinden düştü.
Alman Ekonomisi için Kritik Veri 6 Aylık Yükselişi Sonlandırdı
HABER GİRİŞ

Ekonomik Araştırmalar Enstitüsü (Ifo), Almanya’nın iş iklimi endeksi raporunu yayımladı. Piyasaların takibindeki endeksi Mayıs’ta 91,7 oldu. Piyasa beklentileri 93 yönündeydi. Nisan’da önceki aya göre 0,4 puan artarak 93,6’ya yükselen iş iklimi endeksi ise son raporda 93,4’e aşağı yönlü revize edildi.

Mayıs verisi ile birlikte Nisan’da art arda altıncı artış dönemini işaretleyen yükseliş serisi sonlandı.

Aynı zamanda endüstri beklentilerinde önemli bir bozulma ve son faiz oranlarındaki artışlarla inatla yüksek enflasyonun bir sonucu olarak muhtemelen önemli ölçüde daha az yeni siparişler ortasında geçen Ekim ayından bu yana endekste ilk aylık düşüşü kaydetti.

Bu gelişmeyi yönlendiren, önemli ölçüde daha kötümser beklentiler oldu. Yöneticiler mevcut durumlarından biraz daha az memnunken Alman şirketlerinin yaklaşan yaza şüpheyle baktığı görüldü.

Üretimde, iş ortamı çok daha kötüydü ve beklentiler özellikle keskin bir gerileme yaşadı. Bu, Ukrayna’da savaşın başlamasının ardından Mart 2022’den bu yana en büyük düşüş oldu.

GCM Yatırım Banner

Mevcut duruma ilişkin gösterge beş ay sonra negatif bölgeye döndü ve beklentilere yönelik şüphecilik belirgin bir artış kaydetti. Özellikle toptan satışta duyarlılık kötüleşti. İnşaat sektörüne ilişkin endeks, mevcut durumun daha kötü değerlendirilmesi nedeniyle geriledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.