Yatırım yapmaya başla!

Alman Devleri Otomobillerini Neden Geri Çağırıyor?

Alman Devleri Otomobillerini Neden Geri Çağırıyor?

Bilindiği üzere geçtiğimiz yıl, otomotiv sektörü açısından birçok çalkantılı olayın yaşanmasına neden olmuştu. Avrupa’nın bir numaralı otomotiv üreticisi Volkswagen yaz aylarında yaşanan emisyon krizi sonrası araçlarını geri çağırma kararı almıştı. Volkswagen’in yaşadığı emisyon kriziyle ilgili haberimize buradan ulaşabilirsiniz. Otomobil piyasasına damgasını vuran bu gelişme sonrası, yılın bu günlerinde yeni bir skandal daha yaşanıyor. Almanya’nın önde gelen otomotiv üreticisi şirketleri Volkswagen, Audi, Daimler ve BMW; ürettiği otomobillerde kusurlu hava yastıkları olması nedeniyle araçlarını geri çağırma kararı aldı. Bu karar doğrultusunda ABD’de 2 milyonun üzerinde araç, eve dönüş yolunu tuttu.

Hangi şirket ne kadar aracını geri çağıracak?

Otomotiv şirketleri yaptıkları açıklamalarda, hangi yıllar arasında ne kadar kusurlu araç ürettiklerini de açıkladılar. Üretilen kusurlu hava yastıkları nedeniyle Audi 2005 ile 2014 yılları arasında ürettiği 170 bin aracında kusur olduğunu belirtti ve geri çağırma kararı aldı. Volkswagen 2006 ile 2014 yılları arasında ürettiği 680 bin aracını geri çağıracağını açıklarken, Daimler ve BMW şirketleri ise 840 bin aracında hava yastıklarının kusurlu olduğunu belirterek bu araçların tamamının geri çağırılacağını ifade etti.

İlk açıklama Daimler’den gelmişti…

Yaşanılan kusurlu hava yastıklı otomobil üretimleriyle ilgili olarak ilk açıklamayı Stuttgart merkezli Daimler şirketi geçtiğimiz gün gerçekleştirmişti. Daimler yöneticileri yaptıkları açıklamalarda, ürettikleri binlerce otomobilde kusurlu hava yastığı olduğunu saptadıklarını söylediler. Yaşanılan bu krizden dolayı kullanıcılarından özür dileyen şirket yöneticileri, ABD’de bulunan 840 bin aracını en kısa süre içerisinde geri çağıracağını ifade etti. Ayrıca yöneticiler, yaptıkları açıklamanın son bölümünde ise kusurlu hava yastığı skandalının şirkete maliyetinin 340 milyon Euro olacağını belirtti.

Volkswagen bugün açıklama yaptı;

Geçtiğimiz yaz yaşanan emisyon krizi sonrası kötü günler geçiren Volkswagen, bir kez daha tüketicilerle karşı karşıya geldi. Volswagen firması bugün yaşanılan yeni kriz sonrası kamuoyuna açıklamalar yaptı. Volkswagen yetkilileri tarafından yapılan açıklamada, ABD Ulusal Otoyol Trafik Güvenliği İdaresi’nin kendilerini hava yastığının kusurlu olduğu konusunda bilgilendirdiğini açıkladı. Bu bilgilendirmenin ardından gerekli incelemeleri yaptıklarını belirten yöneticiler, kusurlu hava yastığı olan modelleri tespit ettiklerini ve bu doğrultuda toplamda 680 bin aracın geri çağırılacağını söylediler.

Volkswagen tarafından yapılan açıklamada kusurlu hava yastığı olan modeller ise; Golf, Eos ve Passat olarak belirtildi. Volkswagen’in gerçekleştirdiği açıklamanın ardından, Audi ve BMW’de bugün yapılan açıklamaları teyit ettiklerini belirttiler. Şirketler tarafından yapılan bu açıklamaların ardından şimdiye dek ABD’de toplam da 24 milyon aracın geri çağırıldığı uzmanlar tarafından tespit edildi.

Kusurlu hava yastığıyla bağlantılı 10 trafik kazası gerçekleşti!

ABD’li uzmanlar bugün yaşanılan skandal sonrası oldukça önemli açıklamalar yaptı. Uzmanlar yaptıkları açıklamalarda, kusurlu hava yastığı bulunan araçlarda gerçekleşen trafik kazalarında hatalı hava yastıklarının patladığını ve etrafa metal şarapnel parçalarının saçıldığını, böylelikle ölüm ve yaralanmaların görüldüğünü belirttiler. Açıklamalarının son bölümde ise uzmanlar, bugüne kadar kusurlu hava yastıkları bağlantısı olan 10 kazanın gerçekleştiğini ve bu kazaların birçoğunun ölümle sonuçlandığını belirttiler.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum