Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Alman DAX Karamsar Perakende Satışlara Rağmen Artıda Açıldı

Almanya’nın Nisan ayındaki perakende satışları beklentilerden çok daha kötü gelirken Almanya ana borsa endeksi artıda açılış yaptı.
Alman DAX Karamsar Perakende Satışlara Rağmen Artıda Açıldı

Dün iyimser işgücü rakamları açıklayan Avrupa’nın en büyük ekonomisi, bugün beklentileri karşılamayan perakende satışlarıyla gündeme geldi.

Buna göre Alman perakende satışları 2021 yılının Nisan ayında bir önceki aya göre yüzde 5,5 azaldı. Bu Mart ayındaki yüzde 7,7’lik artışın tersi yönde gelirken yüzde 2 düşüş yönündeki tahminlerden çok kötü geldi.

Yıllık bazdaki oran da beklentilerin çok altında kaldı. Satışlar, yüzde 10,1’lik pazar tahminlerinin çok altında, yüzde 4,4 arttı.
Alman Dax Pozitif
Kaynak: MarketWatch

Dün 15,567.36 puanda kapanış yapan Alman gösterge endeksi DAX, kötümser verilere rağmen seansa 15,570.77 puanla artıda başladı.

Piyasalar yeniden açılışlara ve enflasyondaki artışa odaklanmaya devam ederken Alman DAX’ın pozitif başlangıcı dikkat çekti. Açılışın hemen ardından yapılan işlemlerde pozitif bölgede duran borsa endeksi TSİ 10.20’de yüzde 0,25 artıda seyrederken görüldü.

Dün 15,685.40 puanla rekor kıran Alman DAX’ın 1 aylık performansı yüzde 2,85 artıdayken yıl başından buna yüzde 13’ün üzerine çıktı. Bir yılda ise endeks yüzde 25’e yakın artış yaşadı.

Yazım sırasında endeksin en iyi performansları Volkswagen, BASF, HeidelbergCement, RWE ve Deutsche Telekom oldu. En sert düşüşler ise Deutsche Bank, Fresenius SE & Co. KGaA, Infineon Technologies AG ve Deutsche Post AG tarafından bildirildi.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum