Yatırım yapmaya başla!

Canatu, Araç Kokpit Yüzeylerini Dokunmatik Yapıyor!

Alman Canatu Fintech şirketi, otomobillerin kokpit yüzeyleri için akıl dışı dokunmatik çalışmalar yapmış. İşte detaylar...
Canatu, Araç Kokpit Yüzeylerini Dokunmatik Yapıyor!

Fintech sektörü, bu sefer araç içi yaşam alanlarında yapılacakları listeledi. Canatu adlı şirket, kokpitlerin daha elverişli olması gerektiğini düşünüyor. Space X ile Mars’a gönderilen bir Tesla Roadster‘dan sonra, teknolojik çalışmaların boyutlarını fazla da sorgulamamaya gayret etmiştik. Otomobil dünyası dahil olmak üzere sektörlerin çoğu artık dijital dünyanın içerisinde yer almakta.

Canatu’nun yayınladığı resimlerde bizler arabaların daha akıllı olması gerektiği düşüncesini görüyoruz. Hatta şirket, iç mekan yüzeylerinin daha kullanışlı olması gerektiğini savunuyor. Konuyu biraz daha derinlemesine araştırdığımızda, aşağıda anlatacağımız geleceğin kokpitini bir firmanın kullanacağı söylendi.

Automotive New Europe‘ye göre kokpit parçalarının çoğu bükülmeye yatkın olacak!

Canatu CEO’su Juha Kokkonen, 14 yıldır faaliyet gösteren şirketinin, otomobil endüstrisi için önemli adımlar attığını ve bir takım şeylerin sanal dünyada şekillendirildiğini söyledi.

Nanobud-karbon malzemelerini kullanılarak yapılan iç mekan yüzeylerinin %200’ün üzerinde gerildiği söylendi. Yani her noktanın dokunmatik olabileceğini söyleyen şirket, her parçanın 1 mm’den daha fazla içe bükülme direnci gösterebildiğini aktardı.

Canatu aklındakileri masaya Faurecia ile koymuş.

Canatu-Faurecia ortak projesinde yürütülen çalışma içerisine Daimler de katılmış. Görselde gördüğümüz üzere Mercedes kapısı üzerine dokunmatik bir yüzey yapılmış. Entegre termoformlu dokunmatik sensörlü ekran pencere ve koltuk işlevlerini gerçekleştirecek siyah bir panel yapılmış.

Fintech şirketi, bildiğimiz sensör tiplerini farklı bir amaç için kullanacak.

Teknoloji şirketi aynı zamanda dokunmatik fonksiyonlarını araçların deri yüzeylerine yerleştirmek istiyor. Yanlış anlamadıysak otonom araçlar için kullanılan Lidar sensörler araç için algılama için yeniden tasarlanacak. Şirket bunun bir anahtar çalışma, bir şeylerin başlangıcı olarak görüyor.

Yapılan çalışmalar Canatu’ya ödül kazandırmış.

“Vizyonumuz, herhangi bir yüzeyin akıllı olabileceğidir” diyen Alman firma, Continental ile birlikte Las Vegas’ta düzenlenen Tüketici Elektroniği Fuarı’nda ödül kazanan bir 3D dokunmatik yüzey icat etmişler.

14 yıldır farklı alanlarda iş yapan Canatu, son 3 yıldır daha karlı işler yaptığını ve büyümesine katkı sağladığından bahsetti.

İlginizi Çekebilir :

Volvo & Google Ortaklığında Otomobillere Yeni İşletim Sistemi Geliştiriliyor!

CEO, “Geçen yıl otomotiv endüstrisi ile 30’dan fazla proje gerçekleştirdik. Ve ilerleyiş için sektörle birlikte hareket edilmesinden dolayı, 3 veya 4 yıl beklemek zorundayız.” dedi.

1 mm’den daha fazla bükülme açısına sahip yüzeyler yapabilen Alman şirket, filmlerde gördüğümüz geleceğin otomobillerine uygun hizada gidiyor. Yeni dokunmatik yüzeye sahip kokpit teknolojisi için sizin düşünceleriniz nelerdir?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum