Yatırım yapmaya başla!

Alman BASF ile Rus Norilsk Nickel Elektrikli Otomobil Bataryasında Buluşuyor!

Rusya'nın en büyük demir çelik tesislerine sahip Norilsk Nickel ile Alman kimya şirketi BASF araç pilleri için ortaklık kurdu!
Alman BASF ile Rus Norilsk Nickel Elektrikli Otomobil Bataryasında Buluşuyor!

Alman kimya şirketi BASF ile Rus Norilsk Nickel, çok büyük bir proje için bir araya gelerek ortaklık kurdular. Günümüz elektrikli araçlarına yönelik, otomotivin milyar dolarlık yatırımlarını daha sık duymaktayız. Hızlı gelişen yeni sistemin bazı durumları şimdiden sıkıntı çıkartıyor. Toyota’nın yarı elektrikli hibrit ve Tesla’nın tamamı elektrikli araçlardaki gelişmeleri çok ani oldu.

Alman ve Rus şirketler, nikel ve kobalt ham maddesine dayalı bir anlaşma imzaladılar. Elektrikli araç pillerindeki tedarik sorunu belki bu şekilde biraz daha rahatlatılmış olacak.

İki şirket Avrupa’daki EV araç pilleri için sağlam bir ham madde alt yapısı hazırlıyor.

Anlaşmaya göre, BASF ve Norilsk Nickel şirketleri nikel ve kobalt ham maddeleri için 400 milyon dolarlık bir yatırımdan söz ettiler. EV araç pilleri için bu işi belli başlı şirketler üstlenmişti. Onların da belirli zamanlarda üretime yetişemedikleri haberi kulağımıza gelmişti.

Geçtiğimiz sene Tesla’nın pil hücrelerini yapan Panasonic’in üretim zorluğu çektiğini görmüştük. İki şirketin planları arasında Avrupa’da birçok tesis açmak var. İlk fabrika Finlandiya‘ya açılacak. Bu da demek oluyor ki dünyadaki en sağlam pil üreticilerine hızlı şekilde ham madde tedariği yapılabilecek.

Açılacak tesislerin elektrik ihtiyaçları için rüzgar ve hidro tabanlı yenilebilir enerji kaynaklarından yararlanılacak. Bize göre bu Alman – Rus ortaklığı da bir süre sonra yetersiz kalabilir. Çünkü şirketlerin birkaç yıllık iş planlarına baktığımızda, model gamlarının çoğunu elektrikli araçlara çevirmek var.

Büyük ham madde yatırımlarıyla Finlandiya’da işe başlayacak BASF ve Norilsk Nickel’in 300 bin EV araç batarya üretimiyle Samsung, LG ve Panasonic gibi devlerin yanında anılabilir.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum