Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Alman Banka CEO’ları Düşük Faiz Uyarıları Yaparken Goldman Endişeli Değil!

Almanya’nın en büyük iki bankasının CEO’ları Avrupa Merkez Bankası’nı faiz indirimi konusunda uyarsa da Goldman Sachs, endişeli olmadığını bildirdi. Detaylar aşağıda;
Alman Banka CEO’ları Düşük Faiz Uyarıları Yaparken Goldman Endişeli Değil!

Almanya’nın en büyük iki bankasının CEO’ları, Avrupa Merkez Bankası’nın önümüzdeki hafta faiz düşürmesi halinde bunun zor durumdaki Avrupa bankacılık sektörüne ve daha geniş ekonomiye daha fazla zarar vereceği konusunda uyarı yaptı.

ABD’li bankacılık devi Goldman Sachs ise yaptığı bir açıklamada, iş modelinin düşük faizli ortam riskinden yalıtıldığını bildirdi. Coalition’dan alınan son verilerse dünyanın en büyük yatırım bankalarındaki gelirlerin 2019’un ilk yarısında 13 yılın en düşük seviyesine gerilediğini göstermişti.

Jeopolitik gerilimler, durgun büyüme ve düşük faiz oranları, finansal krizden bu yana sektörü kuşatan yapısal sorunlara eklenmişti.

Bankacılık Sektör SorunBu arada ECB yetkilileri, merkez bankasının 12 Eylül’deki politika toplantısında önemli miktarda parasal hafifletme önlemleri açıklayıp açıklamayacağına dair çelişkili mesajlar sunmuştu. Çarşamba günü Frankfurt’ta düzenlenen Handelsblatt Bankacılık Zirvesi’nde konuşan Deutsche Bank CEO’su Christian Sewing ile Commerzbank CEO’su Martin Zielke ise AMB’nin faiz indirimi konusunda hemfikir olduklarını açıkça gösterdi.

İkili, faiz oranlarındaki ilave bir düşüşün ciddi yan etkileri olurken ekonomiyi sadece minimal düzeyde etkileyeceğini savundu.

Deutsche Bank Commerzbank Düşük Faiz Uyarıları Sewing, bankasının müşterilerinin kredisinin %0.1 ucuz olması durumunda daha fazla yatırım yapmayacaklarını ve bir oran indiriminin sadece varlık fiyatlarını yükselteceğini, birikimciler için de yük olacağını dile getirdi. “ECB’nin para politikasındaki gevşek tutumu ciddi yan etkilere yol açabilir” ifadeleriyle dikkat çeken Sewing, düşük faiz oranlarının nüfusun çoğuna fayda sağlayamayacağını hatta toplumu daha da bölebileceğini bildirdi.

Aynı zirvede konuşan Commerzbank CEO’su Zielka da düşük oranlı ortamın, sürdürülebilir, sorumlu bir politika olmayacağını öne sürdü.

Commerzbank CEO’su Düşük Faiz Sürdürülebilir Değil Zaten Almanya’daki ve Avrupa çapındaki bankalar uzun zamandır Avrupa Merkez Bankası’nın negatif faiz oranı politikasından şikayet ediyorlardı. Ve tüm yaz boyunca bankacılık yöneticileri, politikanın ilk yarı sonuçlarındaki negatif etkisini vurgulamak için sıraya girmişlerdi. AMB’nin düşük faiz tutumundan endişeli olan Avrupalı banka yöneticileri politikanın gelecekteki karlılık için büyük bir risk olduğunu belirtmişlerdi.

Ancak Goldman Sachs gibi bazı Wall Street devleri, jeopolitik ve ekonomik rüzgarların birleşimine karşı daha fazla esneklik göstereceklerine dair güvence verdiler.

Goldman Sachs  Düşük Faiz Endişeli Değil Goldman Sachs CFO’su Stephen Scherr, bugün verdiği demeçte bankanın iş modelinin onu Avrupalı ve yerli rakiplerinin çoğunun önündeki engellerden izole ettiğini söyledi.

“Fon sağlama şeklimiz ve varlıkların değişken faizli doğası, diğer büyük ticari bankaların sahip olacağı türden bir endişeye yol açmıyor. Ama Avrupa’dakilere baktığınız gibi ABD’deki büyük para merkezi bankalarına bakarsanız, hepsinin daha düşük oranların ortaya çıkması ihtimali ve sermaye maliyetleri ile fon maliyetlerini karşılamak için yeterli varlık üretememeleri konusunda endişeli olduğunu görürsünüz.” dedi.

İlaveten Avrupa bankacılık endüstrisinin kesinlikle konsolidasyonu kullanabileceğini söyleyen Scherr, Amerikan bankalarının genel anlamda oturdukları pazarlarda memnun olduklarını fakat Avrupa pazarında konsolidasyonun gerekli olduğunu düşündüğünü aktardı.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum