Yatırım yapmaya başla!

Alman Bakan Scholz: AB’nin Kurtarma Paketi Acilen Devreye Sokulmalı

Hızla artamaya devam eden coronavirüs vakalarına dair kaygılarını paylaşan Almanya Maliye Bakanı, 750 milyar Euro’luk kurtarma paketinin hızlı bir şekilde uygulanması gerektiğini söyledi.
Alman Bakan Scholz: AB’nin Kurtarma Paketi Acilen Devreye Sokulmalı

Salı günü açıklanan verilere göre Almanya’da fabrika siparişleri Ağustos ayında %4,5 oranında artarak, coronavirüs salgınıyla beraber meydana gelen sert düşüşten sıyrılmaya devam etti. Toparlanma hız kezse de yükseliş dört aydır üst üste devam etti.

Ifo Sanayi Üretimi Beklenti Endeksi ise Eylül ayında 5,2 puan artışla 20,8’e yükseldi. Otomobil üreticilerinin en iyimser kesim olduğu bildirilirken, sektörde üretim beklenti endeksi 48’den 53 puana çıktı.

Her ne kadar ekonomik veriler iyi gelse de, otoriteler vakalardaki artışın yeni desteklere ihtiyaç duyuracağını söylüyor.

Almanya Maliye Bakanı Olaf Scholz, Avrupa Birliği’nin kurtarma paketinin acilen devreye alınmasının gerekebileceğini bildirdi.
6 Ekim Coronavirüs Tablosu
Kaynak: Worldometer

Covid-19 vakaları dünya çağında 36 milyona yaklaşırken, 2019’un Aralık ayında başlayan sağlık krizinde şu ana kadar 1 milyon 46 bin insan hayatını kaybetti. Vakaların önemli bir kısmı Avrupa ülkelerinde bulunuyor.

Özellikle Fransa, Rusya, İngiltere ve İtalya’da günlük vakalar yeniden tırmanışa geçmiş durumda. İngiltere’de ise 5 Ekim’de 12 bin 594 ile şu ana kadarki en yüksek günlük vaka bildirildi. AB liderleri Temmuz ayında salgından etkilenen kesime destek olmak için 750 milyar Euro’luk kurtarma paketinde anlaşmaya varmıştı.

Almanya Maliye Bakanı tablonun bu şekilde devam etmesi halinde AB’nin söz konusu kurtarma paketini bir an önce devreye sokması gerekeceğini söyledi. Salı günü online bir toplantı düzenleyen Scholz, enfeksiyonlarda çok keskin bir artış olduğunu ve Avrupa’nın önünü görebilmesi için rotasını belirlemesi gerektiğini aktardı.

Dünya Bankası Başkanı David Malpass, ülkelerin borçlarının hafifletilmesi konusunda önemli adımlar atılması gerektiğini söyledi.

Dün paylaştığımız haberimizde David Malpass’in gelişmekte olan ülkelerin coronavirüs salgınıyla birlikte artan borç yüküne dikkat çeken yorumlarına yer vermiştik. Yaşanan sağlık krizinin 150 milyon insanı yoksulluk sınırına iteceğini söyleyen Malpass, borçlarını ödeme konusunda büyük sorunlar yaşayacaklarını aktardı.

Frankfurt Finans ve İşletme Okulu tarafından düzenlenen etkinlikte ise borçların askıya alınmasının ve ertelenmesinin kalıcı bir çözüm olmayacağını, bu sorun için daha fazla adım atılması gerektiğini söyledi. Yoksul ülkelerin coronavirüs aşısına erişim sağlayabilmesi için 12 milyar dolarlık bir fon ayırmayı planladıklarını söyledi.

Bankanın çok hızlı aksiyon aldığını, sağlık ekipmanları ve maske dağıtmanın yanında, ülkelerin aşılama konusunda da ihtiyaçlarının karşılanmasının hedeflendiğini sözlerine ekledi. Yeniden borç meselesine dönecek olursak, 43 ülkenin toplamda 5 milyar dolarlık bir borcu askıya aldığını fakat ertelemenin tek başına yeterli olmayacağını aktardı.

Askıya alma işinin önemli olsa da geçici bir çözüm olduğunu söyleyen Malpass sözlerine; “Birincisi, alacakların birçoğu buna katılmıyor, borçların hafifletilmesini mali ihtiyaçları karşılayamayacak kadar sığ bırakıyor. İkincisi, borç ödemeleri azaltılmıyor, sadece erteleniyor. Bu, borç tünelinin sonunu aydınlatmıyor.” şeklinde devam etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum