Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Alkol ve Sigaraya Özel Tüketim Vergisi Zammı Geliyor

Cumhurbaşkanlığı kararnamesine göre alkollü içecekler ile sigara ve tütün ürünlerinde asgari maktu ÖTV tutarlarında artışa gidildi.
Alkol ve Sigaraya Özel Tüketim Vergisi Zammı Geliyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan Cumhurbaşkanı kararıyla alkollü içecekler ve tütün ürünlerinde maktu özel tüketim vergisi (ÖTV) oranları artırıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kararıyla yayımlanan açıklamada; “4760 sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanununun eski (III) sayılı listenin (A) ve (B) cetvellerinde yer alan bazı mallara uygulana asgari maktu vergi tutarlarının yeniden belirlenmesi ile anılan Kanunun 12. Maddesinin (3) numaralı fıkrası hükmünün bazı mallarda 2022 yılı Temmuz-Aralık dönemi için uygulanmaması hakkındaki ekli Kararın yürürlüğe konulmasına, mezkur Kanunun 12. Maddesi gereğince karar verilmiştir.” denildi.

Buna göre sigara ve tütün ürünlerinde asgari maktu vergiler yüzde 10, alkollü içkilerde yüzde 25 artırıldı.

Yapılan değişiklikler sonrasında asgari maktu ÖTV tutarları malttan üretilen biralarda 3,5277 liradan 4,4096 liraya, taze üzüm şarabında 17,3457 liradan 21,6821 liraya, köpüklü şaraplarda 117,1916’dan 146,4895 liraya, vermut ve diğer taze üzüm şaraplarında 176,8713 liradan 221,0891 liraya yükseltildi.

Fermente edilmiş diğer içeceklerde asgari maktu vergi tutarları değişmezken, tağyir edilmiş veya edilmemiş etil alkol ve damıtım yoluyla elde edilen diğer alkollü içkiler, likörler, üzüm şarabı veya üzüm cibresinin damıtılması yoluyla elde edilen alkollü içkiler, cin ve geneva, votka ile rakılarda ise 481,9875 liradan 602,4843 liraya çıktı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu