Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Alkol ve Sigarada Satış Kısıtlamasının Kapsamı Genişletiliyor

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hazırlanan taslak kapsamında, sigara ve alkol satışının yasaklandığı yerlerin kapsamı artırılıyor. Detaylar geliyor…
Alkol ve Sigarada Satış Kısıtlamasının Kapsamı Genişletiliyor
HABER GİRİŞ

Alkol ve sigara satışı daha önce yapılan düzenleme ile belirli alanlarda yasaklanmıştı. Son habere göre bu yasağın kapsamı daha da genişletiliyor. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hazırlanan yönetmelik, kültür, eğitim ve öğretim, sağlık ve spor hizmetlerinin verildiği yerlerde halihazırda uygulanan yasak genişletiliyor.

Bu alanlarda sigara ve alkol satışı yasaklanmış durumda. Milliyet’te yer alan habere göre bu hizmetlerin verildiği yerlere ait açık alanlar ile yapılar, yapıların eklentileri ve bahçeleri de yerleşke sınırları içinde kabul edilecek. Genişletilen bu kapsam ile belirtilen yerlerde tütün ve alkol ürünlerinin satışı yasaklanmış olacak.

Yurtlar, Spor Salonları ve Akaryakıt İstasyonları

Düzenlemenin ayrıntılarına bakıldığında, üniversite kampüsleri, öğrenci yurtların ve bu yerleşkelerin eklentileri ile bahçelerinde ilgili ürünlerin satışı yasaklanmış olacak. Ayrıca sağlık hizmeti verilen yerlerdeki açık alanlar ve bu alanların eklentileri de düzenleme kapsamına alınacak. Alkol ve tütün ürünleri buralarda satışa sunulamayacak.

Stadyum, kapalı spor salon gibi alanlar ile kahvehane, pastane, kıraathaneler ve akaryakıt istasyonlarında içki satışının yasaklanması planlanıyor. Bakanlığın taslağında yer alan bir diğer düzenleme ise sigara araçlarına yönelik olacak.

Bu araçlarda ticaret unvanlarına ve firma bilgileri yer alacak. Bu bilgilerin beyaz zemin üzerine siyah renkte olması istenecek. İlgili bilgiler araçların yan taraflarında olacak ve yüzey alanının yüzde 10’unu aşmayacak şekilde yerleştirilecek.

GCM Yatırım Banner

Araçlarda logo ve kısaltma kullanılmasına müsaade edilmeyecek. Sektörde faaliyet gösteren dağıtım araçlarının tamamının beyaz renkte olması zorunlu kılınacak.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın