Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

13 Milyon Euro’luk Yatırıma Hazırlanan ALKIM Hisse Fiyatı %4’ten Fazla Yükseldi

Türkiye’de ilk kez potasyum sülfat üretim tesisi kuracak olan Alkim Alkali Kimya’nın borsada işlem gören hisseleri pozitif performans sergiliyor.
13 Milyon Euro’luk Yatırıma Hazırlanan ALKIM Hisse Fiyatı %4’ten Fazla Yükseldi

2020 yılı coronavirüs pandemisi nedeniyle tüm dünya için çok zor geçti. Salgının durması içi aşıya umut bağlansa da, vakalar ve ölümle hala devam ediyor. Yaşanan sağlık krizi birçok sektörü ve ekonomiyi kötü etkilerken, bazı sektörler yatırımlara devam ederek, krizi fırsata çevirmeyi başardı.

Alkim Alkali Kimya Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Reha Kora, pandemi döneminde kimya sektörünün avantajlı olan kesim olduğunu ifade etti. Virüsten korunmak için temizliğin ve hijyenin çok önemli olduğu dönemde insanlar sabun, dezenfektan, kolonya gibi ürünleri daha çok kullanmaya başladı.

Mehmet Reha Kora, Türkiye’de ve yakın coğrafyada bir ilk olan potasyum sülfat tesisini kurduklarını söyledi.

Alkim Alkali Kimya Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Reha Kora Açıklaması2020 yılında hedeflerinin üstünde ciro ve karlılık sağladıklarını açıklayan Kora, borçluluk oranlarını %23’ten %15’e indirdiklerini söyledi. Euro kurundaki artışın, ihracat cephesinde şirketin bilançosunu olumlu etkilediğini dile getirdi. Ancak yatırım kısmında yüksek kurun maliyetleri artırdığının altını çizdi.

2020 yılında Türkiye’de ilk kez üretilecek olan potasyum sülfat tesisini kurarak, önemli bir yatırıma imza atacaklarını açıklayan Kora, toplamda 13 milyon Euro tutarında olacağını anlattı. Bunun 5 milyon Euro’sunun yatırım kredisi olarak, geri kalan miktarın şirketin özkaynakları ile karşılanacağını söyledi.

Söz konusu yatırım planında sürecin çok hızlı işlediğini ve üretime Haziran – Temmuz ayları gibi başlayacaklarını açıkladı. Deterjanın temel maddesi olan potasyum sülfatın, aynı zamanda tarım sektöründe de kullanılan bir gübre olduğunu hatırlattı.

Alkim Alkali Kimya A.Ş. (ALKIM) hisse senedi fiyatı, saat 16:36’da %3,70 değer kazancıyla hareket ediyor.
Alkim Alkali Kimya Hisse Performansı
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Şu dakikalarda 17,08 liradan işlem gören ALKIM hisse senedi fiyatı, 16,5 liradan açıldıktan sonra 16,38 – 17,29 arasında hareket etti. Geçen hafta kapanışı 16,47’den yapmıştı. 52 haftalık periyotta 6,35 – 17,29 arasında hareket eden hisse senedi, %135 oranında yükseldi.

Yıllık bazda en yüksek seviyeyi 18,80 lira ile 2020’nin 14 Mayıs’ında, en düşüğü ise 6,20 TL ile 17 Mart’ta kaydetti. Haftalık olarak fiyat aralığı 15,37 – 17,43, aylık 13,65 – 17,43 oldu. 20 günlük hareketli ortalaması 15,11 TL, 52 günlük ise 14,32 TL olarak gerçekleşti.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum