Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Alkim Alkali İklim Değişikliğinin Üretim Tesislerine Etkilerini Açıkladı

Alkim Alkali, hava sıcaklığının artmasının Bolluk ve Tersakan göllerindeki işletmelerinde hammadde elde edilmesini engellediğini bildirdi.
Alkim Alkali İklim Değişikliğinin Üretim Tesislerine Etkilerini Açıkladı
Son Güncelleme: 
Yorum

Alkim Alkali Kimya A.Ş. tüm dünyada etkisini giderek artıran iklim değişikliğinin, Konya – Cihanbeyli bölgesinde yer alan Bolluk ve Tersakan Gölü’ndeki işletmelerine etkisini açıkladı. Açıklamada, hammadde olarak kullanılan kristal sodyum sülfatın, doğal kristallenme ile elde edildiği belirtildi.

Yağışların azalıp, kuraklığın artmasıyla bu göllerdeki üretim havuzlarında bulunan solüsyonlarda kristallenmeyi sağlayacak kadar soğuma meydana gelemediğini belirtildi. Daha önceki yıllarda, Ocak ayının 10’una kadar havanın yeterli düzeyde soğuduğu ve kristallenmenin oluştuğu söylendi.

Ancak bu yıl durumun farklı olduğu belirtilirken, “Eğer havuzlardaki solüsyonun kristallenme soğukluğuna ulaşması mümkün olamaz ise hammadde elde edilemeyeceği için bu iki gölden elde ettiğimiz hammaddeyi işleyen Bolluk Sodyum Sülfat Fabrikası’nın çalışması mümkün olamayacaktır.” denildi.

Tersakan Gölü’nden doğal magnezyum klorür solüsyonu da elde edildiği belirtilen açıklamada, söz konusu aksaklığa tedbir olarak 16 Numaralı yeni bir büyük panonun hazırlanmasına başlandığı kamuoyu ile paylaşıldı.

Alkim Alkali hisseleri günü %1 artıda bitirmeye hazırlanıyor.
Alkim Alkali  Hisseleri %1 Artıda
Kaynak: Paratic Piyasalar

ALKIM kodlu hisseler haftaya 18,31 lirayla önceki kapanışın üzerinden başladı. Seans boyunca yatay hareket edip, saat 16.30 sonrasında gelen açıklamanın ardından düşüşe geçti.

Ancak pozitif bölgede tutunmayı başararak 18,13 liradan işlem görmeyi sürdürdü. Hisseler son bir haftada yatırımcısına %9’dan fazla kazandırdı. 5 günlük işlem döneminde 16,87 ve 18,96 arasında hareket etti.

Tarihi rekorunu 22,60 ile son bir ayda kırmasına rağmen %8’e yakın değer kaybetti. Yıllık süreçte ise %26’ya yakın getiri sundu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu