Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Alkantra Malzeme Üreticisi “Alcantara S.p.A” Tedarikte Çok Zorlandıklarını Söyledi!

Son zamanlarda süper spor arabaların kokpit malzemesi olan Alkantrada tedarik sorunu yaşanıyor.
Alkantra Malzeme Üreticisi “Alcantara S.p.A” Tedarikte Çok Zorlandıklarını Söyledi!
Son Güncelleme: 
Yorum

Bir otomobilde lüks gösterimi deri kapmalarla yapılırdı. Koltuklarla başlanan uygulama, araçların farklı panellerinin içerik değiştirmesine kadar giderdi. Ancak son zamanlarda adını sıklıkla duyduğumuz ve neredeyse bir markanın çoğu modelinde kullandığı Alkantra elyaf malzeme için üretim sıkıntısı çekildiği söylendi. Spor araba ve lüks markaların alışkanlığı olan bu malzeme, daha fazla yaygınlaşınca haliyle firma sıkıntıya girmiş. BMW M4 ile Porsche GT3 RS karşılaştırmasında kokpite baktığımızda yüksek oranla Alkantra kullanıldığını görürüz.

İşin ucu biraz kaçınca İtalyan Alcantara, en son 368 milyon dolarlık bir yatırımla yeni tesis açma yoluna gitti. Başlarda ufak parçalarda düşünülüp, sonrasında ise kokpiti o güzel dokulu malzemelerle döşemeye başladılar.

İtalyan şirket müşterilerini geri çevirmeye başlamış.

Alcantara Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Andrea Boragno, popüler olan polyester ve mikrofiberden oluşan eşsiz sentetik yapının koltuk, tavan, panolar, vites, direksiyon simidi gibi kullanım alanlarının fazlalaşmasının onları sıkıntıya soktuğunu söyledi.

Şirket talebin gün geçtikçe daha çok artacağını söylüyor.

Japon Toray Industries tarafından icat edilen Alkantra, işin temelinde tekstilde geliştirilen teknoloji sonucunda bulunmuştur. Amiral Gemi sınıflarından daha da aşağı segment modellere gelen malzeme, talep yoğunluğunun artacağı ve karşılayacak kapasitenin olmayacağını bildirildi. Alkantranın tercihi direk olarak dayanaklı ve hafif olmasından kaynaklı. Deriye göre yırtılma, deforme ve çatlama gibi sorunlarla karşılaşılmıyor.

İlginizi Çekebilir :

Mercedes’ten Ultra Lüks Maybach – GLS SUV için İlk Kokpit Görselleri!

Ayrıca süper spor araba üreten firmaların özellikle Alkantrayı kullanması, toplam malzeme ağırlığından tasarruf etmesindendir. Güzel bir dokuya sahip olan teknolojik döşeme malzemesi; yazın deri döşeme gibi yakmadığı gibi kışında malzemeleri soğuk tutmuyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu